Úvod Ostatné Kaspersky Antidrone: Softvérová spoločnosť ponúka futuristické riešenie na ochranu pred dronmi

Kaspersky Antidrone: Softvérová spoločnosť ponúka futuristické riešenie na ochranu pred dronmi

28
Kaspersky Antidrone je škálovateľné riešenie na ochranu pred dronmi.

Filmári pri nakrúcaní poslednej série Hry o tróny museli drony, pokúšajúce sa získať nepovolené zábery a videá z nakrúcania natvrdo zostreľovať. Kaspersky Antidrone je bezpečnostné riešenie, umožňujúce vyhnúť sa takémuto drastickému riešeniu.

Kaspersky je primárne softvérová firma, preto aj jej riešenie na ochranu pred dronmi je softvérové. Aj keď, samozrejme, Kaspersky Antidrone vyžaduje aj zapojenie hardvéru, vyrábaného treťou stranou. Tento hardvér slúži na zistenie a lokalizáciu dronov v problematických oblastiach.  K tým patria napríklad letiská, jadrové elektrárne, strategické objekty, ale aj okruhy pre testovanie automobilových prototypov, prípadne miesta, kde sa nakrúcajú  filmy a štáb nechce, aby  z nakrúcania predčasne unikli zábery.

Programátori Kasperského vyvinuli softvér, schopný získať dáta z rôznych zdrojov, zamerať antény a prerušiť komunikáciu medzi dronom a jeho operátorom. Výsledkom je, že dron sa buď vráti na miesto, z ktorého bol vyslaný, alebo pristane tam, kde stratil signál.

Súčasťou Kaspersky Antidrone je presná kamera a zariadenie na cielené rušenie signálu.

Ale aby sme boli konkrétnejší: riešenie, ktoré Kaspersky ponúka, využíva v chránenej oblasti základný detekčný modul. To je prakticky akékoľvek zariadenie schopné skenovať vzdušný priestor – kamera, lidar, radar alebo akustický senzor. Dokonca to môžu aj IPTV kamery, prenášajúce dáta do Antidrone softvéru.  Pravda, za predpokladu, že pokrývajú dostatočne veľký vzdušný priestor nad chránenou oblasťou.

Komplexné riešenie

Demo verzia, ktorú Kaspersky predstavil, využíva napríklad lidar – zariadenie, ktoré deteguje objekty a meria vzdialenosť pomocou monochromatického vyžarovania svetla (v tomto prípade laserom).  Jeho nevýhodou je kratší dosah, než má klasický radar, výhodou, že presnejšie dokáže dron odlíšiť od iných lietajúcich ojektov, predovšetkým vtákov.

Výhodou lidaru je tiež fakt, že v mnohých krajinách jeho používanie,  na rozdiel od radarov, nepodlieha žiadnemu licenčnému konaniu. Pri radaroch je to skôr naopak. Povolenie na ich využívanie je občas dosť komplikované získať, pretože hrozí, že súkromný radar bude rušiť iné dôležité zariadenia.

Kaspersky Antidrone – schéma fungovania.

Ak teda primárny detekčný modul podozrivý lietajúci objekt zameria, odošle jeho približné súradnice na server a klasifikačný, respektíve  rušiaci modul. Tento modul vzápätí nasmeruje presnú kameru na lietajúci objekt, ktorá  ho zameria a odfotí. Fotografia sa odošle na server, kde sa uskutoční definitívna rekognoskácia.

Vďaka strojovému učeniu systém dokáže spoľahlivo odlíšiť vtáky a drony. Pri dronoch zväčša dokáže určiť aj konkrétny model. Hneď ako program potvrdí, že objekt je diaľkovo ovládaný lietajúci stroj, teda dron, aktivuje cielené generovanie rušiaceho šumu. To preruší komunikáciu medzi dronom a operátorom, takže dron buď pristane v tam, kde stratil signál, alebo sa automaticky vráti na miesto štartu.

Útočníci sa síce môžu pokúsiť dron maskovať, ale potom bude jednoducho klasifikovaný ako UFO, teda neidentifikovateľný lietajúci objekt. Systém bude reagovať na UFO tak, ako ho užívateľ naprogramuje. Z hľadiska bezpečnosti je podľa odborníkov z Kaspersky ideálne v tomto prípade radšej blokovať celý frekvenčný rozsah.

Škálovateľné

Celý systém Kaspersky Antidrone je plne konfigurovateľný podľa potrieb zákazníka. Základnými komponentmi sú rušiace zariadenia pokrývajúce frekvencie používané výrobcami dronov, server na spustenie softvéru, vyvinutého spoločnosťou Kaspersky a presná kamera.

Čítajte viac: Prešiel testom: Nemci odporúčajú Firefox ako najbezpečnejší internetový prehliadač

Jeden rušiaci modul môže sledovať len jeden cieľ. Ak sa objednávateľ obáva koordinovaných útokov dronov, systém je škálovateľný, limitom je hlavne dostatočný výkon použitého serveru.

Celý systém Kaspersky Antidrone môže byť zabudovaný do už existujúce bezpečnostného riešenia u zákazníka, môže by ť však aj mobilný – kompletne namontovaný na aute. Štandardne nefunguje počas jazdy, no v prípade potreby je Antidrone softvér možno upraviť tak, aby bol aj tento limit odstránený.

Takéto mobilné riešenie spojené s autom Kaspersky odporúča najmä automobilkám pri utajenom testovaní prototypov, prípadne filmárom. Vyhnú sa tak vyššie spomenutým  drastickým riešeniam, ku ktorým musel pristúpiť filmový štáb pri natáčaní poslednej série hry o tróny. Vtedy drony, pokúšajúce sa v zakázanej oblasti získať fotografie a video z nakrúcania natvrdo zostreľovali.