Úvod Internetová bezpečnosť Kaspersky: Ťažba kryptomien neláka, hekeri hľadajú súkromné informácie

Kaspersky: Ťažba kryptomien neláka, hekeri hľadajú súkromné informácie

30
Eset

Podľa správy Kaspersky Security Bulletin prítomnosť vírusov ťažiacich kryptomenu minulý rok klesla o viac ako polovicu, vzrástol počet skimmerov, zameraných ma krádeže dát z platobných kariet – či už prostredníctvom webu alebo z bankomatov.

V minulom roku výrazne pribudli nové typy kyberútokov. Súčasne vzrástol aj počet ostatných hrozieb – najmä backdoorových útokov a bankových trójskych koní. Zároveň prítomnosť vírusov ťažiacich kryptomenu klesla o viac ako polovicu.

Zoznam 20 krajín, kde sú užívatelia kyberútokmi najviac ohrození.

(Za vzorku 100 percent sú braní všetci užívatelia z danej krajiny s nainštalovaným bezpečnostným produktom Kaspersky, minimum bolo 50-tisíc.)

Kaspersky

V roku 2018 zachytili webové antivírové riešenia Kaspersky takmer 22 miliónov unikátnych škodlivých objektov (vrátane skriptov, exploitov a spustiteľných súborov), v roku 2019 ich už bolo o vyše dva milióny viac. Tento nárast bol spôsobený vyšším počtom a rozmanitosťou HTML stránok a skriptov, ktoré skryto načítavajú údaje obsahujúce vo väčšine prípadov reklamné odkazy. Najvýraznejšie však bol tento rast spôsobený online skimmermi – ich prostredníctvom útočníci vkladajú skripty do stránok internetových obchodov a používajú ich na krádež údajov z platobných kariet používateľov.

Zoznam najčastejšie detegovaných hrozieb podľa Kaspersky Security Bulletin:

Kaspersky

Celkovo zaznamenali antivírusy 510-tisíc unikátnych súborov so skimmermi (skripty a HTML), čo predstavovalo medziročný rast o 187 %. Webovým skimmerom sa tiež podarilo vstúpiť do rebríčka top 20 škodlivých objektov zistených online, kde sa v celkovom hodnotení umiestnili na 10. mieste. Spolu s nimi vzrástol aj podiel nových backdoor súborov a bankových trójskych koní pri všetkých druhoch hrozieb – o 134 %.

Čítajte viac:

Kaspersky Antidrone – Softvérová spoločnosť ponúka futuristické riešenie na ochranu pred dronmi

Na druhej strane, počet detegovaných unikátnych škodlivých adries URL sa podľa správy v porovnaní s rokom 2018 znížil približne na polovicu – z 554 miliónov na 274 miliónov. Tento posun bol do značnej miery spôsobený výrazným poklesom skrytých webových minerov, ťažiacich kryptomeny.