Úvod Ostatné Kaspersky: Ťažba kryptomien životnému prostrediu neprospieva

Kaspersky: Ťažba kryptomien životnému prostrediu neprospieva

11
Web mining individuálnu spotrebu počítačov zvyšuje len minimálne, globálne je to však inak.

Neželanou ťažbou kryptomien užívatelia minulý rok spotrebovali až 18,8 gigawattov elektrickej energie

Ťažba kryptomien (cryptojacking a web mining) predstavuje podľa spoločnosti Kaspersky hrozbu, ktorej mohli byť vystavení mnohí používatelia bez toho, aby o tom vôbec vedeli. Môžu na to prísť len vtedy, ak skontrolujú zdrojový kód webstránky, alebo zaregistrujú zvýšenú preťaženosť ich zariadenia po otvorení niektorých webov.

Web mining je totiž alternatívnou metódou ťažby kryptomien. Tá využíva zariadenia návštevníkov internetových stránok na dosiahnutie svojho cieľa.

Web mining môže až za 800 ton vypustených emiií CO2 ročne. Foto: Voytek Pavlik

Majitelia webových stránok využívajú kapacitu zariadení svojich návštevníkov na ťažbu kryptomeny vo chvíli, keď má používateľ otvorený prehliadač, prípadne keď mu beží na pozadí. Pre počítač užívateľa je to pritom len marginálny nárast energie, globálne ale toto číslo začína byť zaujímavé.

Podľa výpočtov spoločnosti Kaspersky a so zohľadnením priemerného času zablokovania takejto neželanej aktivity, by spotreba energie dosiahla minulý rok 18,8 gigawattov.

V prepočte na emisie CO2 to zodpovedá približne 800 tonám skleníkových plynov (CO2) vypustených do atmosféry v roku 2018. Pripomíname ešte raz – ide len o neželanú ťažbu cez webové aplikácie, celková spotreba energie bude pri ťažbe kryptomien výrazne vyššia.