Úvod Quanta BLACK Koronavírus: Mapy Google budú zobrazovať aj obsadenosť spojov

Koronavírus: Mapy Google budú zobrazovať aj obsadenosť spojov

114
Koronavírus

Koronavírus prispel aj k rozšíreniu vrstiev a obsahu Máp Google – nájdete v nich informácie o preplnených spojoch a obmedzeniach na vašich plánovaných trasách, napríklad aj o kontrolách na hraniciach

Presun z bodu A do bodu B môže byť v dnešnej dobe o niečo komplikovanejší, môže za to najmä koronavírus. Čoraz dôležitejšia je vedomosť o tom, ako je vaša stanica obsadená v určitom čase alebo či autobusy náhodou  nepremávajú v obmedzenom režime. Takéto informácie môžu mať zásadný vplyv nielen na vaše pravidelné cesty.

Pokiaľ budete vyhľadávať takú trasu verejnej dopravy, ktorá môže byť ovplyvnená obmedzeniami COVID-19, Google mapy zobrazia príslušné upozornenia. Upozornenia na dopravu sa zavádzajú v Argentíne, Austrálii, Belgicku, Brazílii, Kolumbii, Francúzsku, Indii, Mexiku, Holandsku, Španielsku, Thajsku, Spojenom kráľovstve ako aj USA. Ďalšie krajiny budú pribúdať postupne.

Druhou funkcionalitou sú upozornenia pri navigovaní vozidiel. Zahŕňajú informácie o kontrolných bodoch a obmedzeniach na vašej trase, napríklad pri prekračovaní štátnych hraníc (najskôr v Kanade, Mexiku a USA). Ak sa na vašu trasu vzťahujú obmedzenia, ktoré spôsobil koronavírus, Google mapy ich zobrazia na obrazovke spolu s pokynmi po spustení navigácie.

Pri navigácii do zdravotníckych zariadení alebo testovacích stredísk COVID-19 sa vám zobrazia informácie, ktoré vás upozornia na overenie spôsobilosti a ďalšie pokyny. Tak sa vyhnete zbytočným komplikáciám či zaťaženiu miestneho systému zdravotnej starostlivosti. Od tohto týždňa budú varovania pre zdravotnícke zariadenia k dispozícii v Indonézii, Izraeli, na Filipínach, v Južnej Kórei a USA a varovania v testovacích centrách budú k dispozícii v USA.

Tieto upozornenia zobrazujeme tam, kde Google získava spoľahlivé údaje od miestnych, štátnych a federálnych vlád alebo z ich webových stránok. Google aktívne spolupracuje s inými agentúrami po celom svete, aby používateľom Google máp priniesli ešte viac užitočných informácii.

Stále komplexnejšie

Minulý rok Google mapy predstavili predpovede obsadenia verejnej dopravy. Tieto predpovede, ktoré sú poháňané desiatkami miliónov príspevkov od skutočných pasažierov pomáhajú ľuďom získavať predstavu, ako je preplnená konkrétna autobusová linka alebo vlak. V súčasnosti je prístup k týmto informáciám ešte jednoduchší. Vyhľadajte Trasy, klepnutím prejdite na Podrobnosti o verejnej doprave a vyhľadajte predpovede o obsadenosti (ak sú k dispozícii). Zároveň môžete jednoducho prispieť aj vlastnými skúsenosťami.

Čítajte viac: Prieskum – Pozrite sa, čo sledovali vaše deti cez “koronavírusové prázdniny”

Vo februári Google mapy pridali ďalšie informácie ako sú teplota, dostupnosť a bezpečnosť na palube. Tieto informácie sú teraz zverejňované po celom svete a pomáhajú vám nájsť spätnú väzbu pasažierov. Dobrým príkladom sú používatelia invalidných vozíkov. Vďaka informáciám z Google máp sa môžu skôr a lepšie rozhodnúť pre ideálnu cestu. Sami dokonca pridávajú podrobnejšie informácie o prístupnosti vrátane informácií o miestach, kde sú prístupné dvere pre invalidné vozíky, sedadlá, tlačidlá zastavenia a ďalšie.

Aby sa zabezpečili správne odstupy medzi ľuďmi, cestujúci sami kontrolujú, ako preplnená alebo komfortná bude ich jazdná či prestupová stanica. Od dnešného dňa môžete ľahko vidieť časy, kedy sú jednotlivé stanice historicky viac alebo menej zaneprázdnené. Rovnako sa môžete pozrieť aj na živé údaje.  COVID-19 zásadne ovplyvnil spôsob, akým sa po svete pohybujeme. Tak ako sa mestá a krajiny na celom svete prispôsobujú danej situácii, tak sa aj Google mapy snažia prinášať tie najaktuálnejšie a najrelevantnejšie informácie.