Úvod Quanta SMART Koronavírus: Najviac naň zomierajú v domovoch dôchodcov, v štatistikách tieto dáta chýbajú

Koronavírus: Najviac naň zomierajú v domovoch dôchodcov, v štatistikách tieto dáta chýbajú

34
koronavírus

Až polovica všetkých úmrtí v dôsledku ochorenia na koronavírus v Európe je spojená s domovmi dôchodcov. Mnohí mŕtvi však nie sú uvedení v oficiálnych štatistikách, tvrdí tím výskumníkov z London School of Economics.

Prípad zo Slovenska, keď päť zamestnancov a 42 klientov z Domova sociálnych služieb (DSS) Pezinok bolo pozitívne testovaných na nový koronavírus je výnimočný tým, že k takto masívnemu rozšíreniu choroby zrejme došlo podcenením príznakov a zrejme aj snahou celý problém zľahčiť a zrejme aj pokusu ich zatajiť.  To ukáže policajné vyšetrovanie.

Pravdou však je, že výskumníci vypočítali, že v domovoch dôchodcov umrelo v dôsledku koronavírusu od 42 percent všetkých obetí v Belgicku až po 57 percent v Španielsku.Uviedli takisto, že iba málo krajín precízne a systematicky testuje ľudí v zariadeniach pre seniorov a chorých. Štúdia Mortality associated with COVID-19 outbreaks in care homes: early international evidence je na uvedenom odkaze dostupná v niekoľkých jazykoch.

“Z dôvodu chýbajúceho konzistentného testovania je najlepšou cestou, ako zistiť skutočnú úmrtnosť na COVID-19 v domovoch dôchodcov, porovnanie s obdobím pred vypuknutím pandémie,” tvrdia vedci. Výskumníci poznamenali, že nie je možné porovnať zistenia medzi jednotlivými krajinami z dôvodu rôznej miery chýbajúcich informácií a rôznych systémov merania.Práve nedostatok informácií a chýbajúce štúdie boli prekážkou pre presnejšie zistenia.

Čítajte viac: Koronavírus – Vyliečení z ochorenia COVID-19 sa môžu opätovne nakaziť

“Existujú mnohé výzvy v snahe zabrániť šíreniu COVID-19 v domovoch dôchodcov, chýbajúce údaje sú jednou z nich,” napísala jedna zo spoluautoriek štúdie Adelina Comasová-Herrerová na sociálnej sieti Twitter, ktorá tvrdí, že korektná štatistika je jedným z najdôležitejších nástrojov, umožňujúcim nám zistiť, ako sa v skutočnosti vírus správa a aký je mechanizmus jeho šírenia.