Úvod Ostatné Koronavírus: Štát bude lokalizovať mobily nakazených aj rizikových ľudí

Koronavírus: Štát bude lokalizovať mobily nakazených aj rizikových ľudí

13
koronavírus

Toto opatrenie má byť len dočasné, trvať bude len pokiaľ koronavírus ohrozuje obyvateľstvo a informácie budú vraj prístupné len Úradu verejného zdravotníctva

V štandardnej situácii je v demokratickom štáte lokalizácia a monitorovanie pohybu časti obyvateľstva pomocou mobilných dát absolútne neprijateľné a aktuálne ani nemá oporu v zákone. Koronavírus však situáciu mení. V čase nebezpečnej epidémie sa však spraví zásadná výnimka.

Úrad podpredsedníčky vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII) urýchlene vypracuje legislatívny právny rámec na to, aby úradu boli k dispozícii mobilné lokalizačné dáta na identifikáciu ľudí, ktorí sú nakazení novým koronavírusom, aj ľudí, ktorí potenciálne môžu byť nakazení. Informovala o tom vicepremiérka pre investície a informatizáciu Veronika Remišová. Toto opatrenie má byť len dočasné a informácie budú prístupné len Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. Úprava legislatívy bude predložená v skrátenom legislatívnom konaní. Dôležité je, aby sa zamedzilo zneužitiu dát. Aaby skutočne išlo len o dočasné opatrenie.

Premiér opatrenia podporuje

Toto opatrenie podporuje aj premiér Matovič. V čase krízy by podľa neho mali štátne inštitúcie v záujme ochrany verejného zdravia využívať lokalizačné dáta užívateľov mobilných telekomunikačných služieb.

“Dnes tieto dáta majú k dispozícii mobilní operátori. Aj zákon o GDPR hovorí, že práve v takomto čase by sme tie dáta mohli využívať, ale na to, aby si aj títo mobilní telekomunikační operátori boli istí, aby sme naozaj tomu spravili zákonnú formu a priestor, aby sme tieto dáta mohli využívať v záujme ochrany verejného zdravia, predložíme ešte dnes v skrátenom legislatívnom konaní zmenu príslušného zákona,” vysvetlil Matovič.

Čítajte viac: Takis BioTech sa pripravuje na predklinické testy vakcíny proti koronavírusu

Zároveň uviedol, že minister dopravy Andrej Doležal (Sme rodina) bude zaviazaný, aby vyrokoval so všetkými mobilnými operátormi možnosť zasielania bezplatných cielených správ tým, ktorým je potrebné komunikovať cielené posolstvá.

“To znamená, keď vieme identifikovať ľudí nad 65 rokov, aby sme im cielene posielali tieto inštrukcie aj upozornenia, ako sa majú správať pravidelne, lebo sa spoliehame na to, keď nezaberú tieto výzvy, možno zaberie to, že každé ráno pípne SMS s tým, čo majú robiť, aké sú pravidlá ich správania, kedy porušujú zákon, kedy ohrozujú svoje zdravie alebo kedy ohrozujú zdravie iných ľudí,” objasnil premiér.