Úvod Quanta SMART Koronavírus vraj začína mutovať, umožní mu to jednoduchšie šírenie

Koronavírus vraj začína mutovať, umožní mu to jednoduchšie šírenie

76
koronavírus

Vedci našli dôkazy o mutáciách v niektorých vírusových kmeňoch  ktoré naznačujú, že koronavírus sa môže ľahšie adaptovať na človeka, na ktorého sa preniesol zrejme z netopierov.

Podľa denníka The Guardian sa to konštatuje v zatiaľ nepublikovanej štúdii výskumníkov z London Hygiene and Tropical Medicine (LSHTM). Analýza viac ako 5349 genómov  SARS CoV-2 zo 62 krajín ukázala, že zatiaľ čo koronavírus samotný je pomerne stabilný, niektoré kmene zmutovali, čo je prirodzené. Dve genetické zmeny sa však týkajú proteínových hrotov, reagujúcich s niektorými receptormi  ľudských buniek, ktoré vírus používa na infikovanie ľudských buniek.

koronavírus
.Foto: medicaldialogues.in

Vedci z LSHTM zdôrazňujú, že nie je jasné, ako mutácie ovplyvňujú vírus, ale keďže zmeny vznikli nezávisle od seba v rôznych krajinách, môžu pomôcť ľahšiemu šíreniu vírusu. “Presne na to musíme dávať pozor,” cituje Guardian profesora Martina Hibberda, hlavného autora štúdie. “Vyvíjajú sa vakcíny a iné terapie proti tomuto proteínu, pretože sa zdá byť veľmi dobrým cieľom. Musíme na to dávať pozor a ubezpečiť sa, že tieto mutácie neznehodnocujú tieto postupy,” dodal Hibberd.

Čítajte viac: Američania – Remdesivir je vraj účinný proti koronavírusu, ostatní sa mýlia

Doterajšie štúdie včas odhalili, že tvar jeho glykoproteínového hrotu mu umožnil efektívnejšie sa viazať na ľudské bunky ako príbuzný vírus, ktorý v roku 2002 vyvolal prepuknutie choroby SARS. Tento rozdiel zrejme pomohol novému koronavírusu infikovať viac ľudí a rýchlo sa rozšíriť po svete. Vedci identifikovali dve veľké skupiny koronavírusu, ktoré sa momentálne šíria po celom svete. Jedna z dvoch mutácií glykoproteínového hrotu bola nájdená v 788 kmeňoch vírusu, druhá bola prítomná iba v 32.