Úvod Fotoaparáty a kamery Leica S3 je novou vlajkovou loďou určenou profesionálom

Leica S3 je novou vlajkovou loďou určenou profesionálom

11

Vývoj nového modelu Leica S3 ohlásila spoločnosť už v roku 2018 počas podujatia Photokina a v týchto dňoch by mal byť dostupný už na celom svete. Cena len za telo však atakuje hranicu 19-tisíc eur.

Model Leica S3 spolu s jeho šošovkami vytvárajú premyslený systém, v ktorom každý komponent predstavuje integrálny prvok procesu zaznamenávania obrazu.

Okrem evidentného zlepšenia – zvýšením rozlíšenia z 37,5 na 64 megapixelov – má  tento fotoaparát stredného formátu aj množstvo technologických vylepšení. Rovnako ako jeho predchodcovia, aj Leica S3 využíva Leica ProFormat vyvinutý špeciálne pre systém Leica S-System. S rozmermi 30 x 45 milimetrov zodpovedá klasickému pomeru strán 3:2 formátu 35 mm na full-frame, no zároveň ponúka až o 56 percent väčšiu plochu senzora.

V porovnaní so svojím predchodcom nový 64-megapixlový senzor vyvinutý výlučne pre Leicu ponúka až 71-percentné zvýšenie rozlíšenia či nastavenie maximálnej citlivosti ISO 50000 – čím poskytuje dostatočné rezervy, aby bol pripravený zvládnuť akékoľvek predstaviteľné svetelné podmienky a plne využívajú silné stránky stredného formátu.

Kompozíciu si môžete pripraviť vďaka veľkému a čitateľnému hľadáčiku, zaostriť pomocou rýchleho a spoľahlivého automatického zaostrenia a zároveň aj snímať pri nepretržitej rýchlosti snímania tri snímky za sekundu. Okrem všetkých ďalších základných nastavení expozície sa v hľadáčiku môže zobraziť aj elektronická nivelačná pomôcka. Na LCD obrazovke sa vždy, keď je to potrebné, zobrazuje obraz v režime Live-View s obnovovacou frekvenciou až 60 snímok za sekundu v režime záznamu statických obrázkov ako aj videa. Zároveň dokáže zobraziť aj údaje o špičke zaostrenia, jase a expozícii, upozornenie na orezanie, mriežky a histogram.

Už aj so 4K

Celú plochu senzora je možné použiť nielen pre videá vo vysokom rozlíšení Full-HD, ale prvýkrát aj pre rozlíšenie 4K – vrátane charakteristického stredného formátu. Pri snímaní videozáznamu je možné pomocou integrovaného alebo externého mikrofónu zaznamenať 48-bitový 16-bitový stereofónny zvuk s automatickým alebo manuálnym nastavením úrovne.

Procesor Leica Maestro II s vyrovnávacou pamäťou 2 GB zabezpečujú plynulý pracovný tok, ktorý je nevyhnutný na spracovanie obrovského množstva údajov generovaných senzorom. Fotografovanie v priviazanom režime je možné aj pomocou aplikácie Leica Image Shuttle, pomocou ktorej je možné vykonať všetky základné nastavenia expozície pomocou aplikácie a obrázky nasnímané vo formáte DNG a JPG môžu byť prenesené priamo do počítača cez rozhranie USB 3.0. Použitie doplnku Lightroom Tethered Plugin umožňuje pripojenie zariadenia Leica S3 priamo k balíku na spracovanie obrázkov bez potreby ďalšieho softvéru.

Okrem funkcie GPS, ktorá pomocou satelitov určuje presnú geografickú polohu, presný čas a ukladá tieto dáta do EXIF ​​údajov fotografií, Leica S3 má samozrejme aj modul WLAN, pomocou ktorého je možné kameru diaľkovo ovládať v spojení s aplikácia Leica FOTOS 2.0.

Rovnako ako ostatní členovia rodiny Leica S, aj model Leica S3 je skonštruovaný s použitím najkvalitnejších a mimoriadne odolných materiálov. Ako príklad spomenieme horčíkové telo, kryt 3-palcovej obrazovky z Corning Gorilla Glass, ako aj bajonet objektívu, ktorý je vyrobený zo zvlášť pevnej nehrdzavejúcej oceli. Mnohé tesnenia, ktoré chránia fotoaparát pred vniknutím vlhkosti, prachu a iných cudzích telies, navyše prispievajú k spoľahlivosti a dlhej životnosti fotoaparátu pri snímaní na mieste. O novinke by sa dalo hovoriť ešte dlho, podstatnou je aj cena, ktorá iba v prípade tela atakuje v prvým európskych e-shopoch, kde sa objavila hranicu 18 600 eur.

Čiernobiele fotky sú späť! Leica M10 Monochrom bude stáť skoro 9000 eur