Úvod Počítače Nový MacBook Pro: Magická klávesnica, vyšší výkon, bezkonkurenčný displej a brutálna...

Nový MacBook Pro: Magická klávesnica, vyšší výkon, bezkonkurenčný displej a brutálna cena

126

Apple je na svoj najnovší 16-palcový MacBook Pro mimoriadne pyšný – až tak, že už v základnom prevedení jeho cena atakuje hranicu 2 700 eur a vo vyšších konfiguráciách sa dokáže vyšplhať vysoko nad 3-tisícovú hranicu. Parametre sú však tiež bezkonkurenčné.

Nový MacBook Pro je určený najmä vývojárom, fotografom, filmárom či vedcom, ktorí pri svojej práci vyžadujú výkonný notebook a rýchlu prácu s dátami. Zaujme najmä prakticky veľkým 16-palcovým Retina displejom, no ani ostatné parametre nie sú na zahodenie.

Pod kapotou má totiž najnovšie 6 a 8 jadrové procesory 9. generácie, ktoré s technológiou  Turbo Boost dosahujú až 5 Ghz frekvencie. Nové MacBooky sú vďaka nim 2,1-krát výkonnejšie ako MacBook Pro so 4-jadrovým CPU a 15-palcovým displejom. Rýchlemu procesoru sekunduje aj rýchla pamäť RAM s kapacitou až 64 GB a disk s kapacitou až 8 TB (najväčšie SSD úložisko súčasnosti v notebooku).

Výkonnejšia batéria s kapacitou 100 Wh ponúka výdrž až 11 hodín, čo značí naozaj špičkový výkon s výbornou výdržou. Naspäť ale k obrazovke. S rozlíšením až 3072 x 1920 ponúka najväčšiu hustotu pixelov (226 ppi a je ich dohromady takmer 6 miliónov) a zároveň ide o najväčší Retina displej všetkých čias.

Applu na jeho kvalite mimoriadne záleží.  Preto každý kus pred predajom prejde vo fabrike aj špeciálnou kalibráciou pre čo najvernejšie farebné podanie. Grafické funkcie zabezpečuje špičkový čip AMD Radeon Pro 5000M series vybavený 8 GB VRAM.

Za zmienku stoji aj nová „magická“ klávesnica. Jej klávesy majú chod s dĺžkou iba 1mm a ponúkajú pocit mimoriadnej pevnosti jednotlivých klávesov. Klávesnica je veľmi komfortná a zároveň aj tichá. Podľa výrobcu ponúka aktuálne najlepšie parametre zo všetkých klávesníc Apple.

Za krásu a výkon sa platí, Apple si za svoj nový notebook účtuje minimálne 2700 eur. To však platí iba pre základné prevedenie. Ďalšie ceny a dostupné konfigurácie sa dozvieme pri uvedení na trh počas decembra.