Úvod Gadgety Máte alergiu na srsť a chcete kamoša? Objednajte si robotickú mačku

Máte alergiu na srsť a chcete kamoša? Objednajte si robotickú mačku

333

Už prvé pokusy o vytvorenie robotického spoločníka smerovali smerom k domácim zvieratám. Plastového psíka vieme akceptovať o čosi lepšie ako nejakú neforemnú hranatú krabicu so svetielkami a anténkami a ľahšie si k nemu vytvoríte vzťah. Ak ste z klubu priaznivcov mačiek, pozrite sa na Kickstarter, kde spoločnosť Elephant Robotics zbiera peniaze práve na robotickú mačku.

Projekt sa volá MarsCat a hoci mu chýba elegancia typická pre živú, chlpatú a pradúcu mačku, istá podoba tam je. S prižmúrenými očami by sa dokonca dalo povedať, že vyzerá celkom milo. Mačacie gestá, pohyby a maniere sú v zvieracej ríši unikátne a preniesť ich do plastového tela robota asi nebude celkom jednoduché. No v Elephant Robotics sa o to snažia a tak vie MarsCat chytať hračky, naťahovať si predné labky a nechá sa aj poškriabať na krku.

MarsCat je postavená okolo Raspberry Pi 3 a po byte vydrží aktívne pobehovať zhruba tri hodiny. Pri nižšom „zaťažení“, kedy väčšinu času polihuje sa táto doba predĺži na päť hodín. Dostupná bude v štyroch farbách; bielej, šedej, hrdzavej a čiernej. V nose je ukrytá 5 MPix kamera, ktorá umožňuje mačke vidieť a na tele sa nachádza šesť dotykových senzorov pre interakciu s človekom.

Pohyb mačky zabezpečuje šestnásť servomotorov, vo výbave nájdete aj laserový senzor pre meranie vzdialeností, mikrofón, reproduktor či dvojicu OLED displejov v očiach. MarsCat váži 2,5 kilogramu a aj rozmermi sa podobá na skutočnú mačku.

Mačka svoju osobnosť prispôsobuje majiteľovi, dokáže rozoznať dvadsať kľúčových slov a príkazov a ich rôzne variácie. Vyvinie si  tak vlastnú osobnosť, presne ako je to v prípade živých mačiek. Každá interakcia s človekom pomáha pri budovaní budúcich reakcií robota. Pomocou otvorenej API sa však s umelým mozgom mačky môžete pohrať aj sami a vytvoriť vlastné akcie. Elephant Robotics plánuje aj vytvorenie stránky, akéhosi ideahubu. Tam sa bude môcť komunita majiteľov MarsCat podeliť o nové schopnosti svojich mačiek s ostatnými.

Projekt nájdete na Kickstarteri a zatiaľ stihnete aj Super Early Access s cenovkou 649 USD a dostanete ju už v polovici budúceho roka. Oficiálna cena MarsCat by mala byť 1 299 USD a do predaja sa dostane koncom roku 2020.