Úvod Ostatné Microsoft zaviedol v Japonsku 4-dňový pracovný týždeň a obmedzil porady. Produktivita stúpla...

Microsoft zaviedol v Japonsku 4-dňový pracovný týždeň a obmedzil porady. Produktivita stúpla o 40 percent

45
Microsoft definitívne opúšťa jeho zakladateľ.

Pri štvordňovom pracovnom týždni zamestnanci zároveň vytlačili takmer o 60 percent menej strán, než v štandardnom. Microsoft evidoval aj  výrazný pokles spotreby energie.

Microsoft sa rozhodol dočasne vyskúšať, ako sa v praxi prejaví zredukovanie pracovného času zamestnancov na štyri dni. Je to súčasť väčšieho projektu, skúmajúceho vyváženejší pomer medzi pracovným a súkromným životom.

Výsledok prekvapil aj samotnú firmu – produktivita práce totiž prakticky okamžite vzrástla o neuveriteľných 40 percent.

So 4-dňovým pracovným týždňom vyjadrilo spokojnosť približne 92 percent zamestnancov.

V praxi sa tento projekt volá Work Life Choice Challenge . Pre zamestnancov znamenal, že v priebehu augusta zostali dvere kancelárií pre 2300 zamestnancov v piatok zatvorené a tí si mohli užiť trojdňový víkend. Táto redukcia pritom nemala žiadny negatívny dopad na ich platy.

V porovnaní s rovnakým mesiacom roku 2018 však stúpla produktivita práce aj pri skrátenom týždni o 39,9 percenta.  Bolo to možné aj vďaka súbežne zavedeným ďalším opatreniam. Patrilo k nim napríklad obmedzenie času pravidelných porád na 30 minút a zvýšenie počtu telekonferencií, nevyžadujúcich priamu fyzickú prítomnosť zamestnanca na porade. Popritom podporili samovzdelávanie zamestnancov a rodinné aktivity, súvisiace s predĺženým víkendom. A nielen formálne, ale aj finančne.

Čítajte viac:

Project Silica: Microsoft nahral Supermana na médium zo skla, potom ho upiekol a dáta opäť prečítal

A popri zvýšení produktivity zaznamenal Microsoft aj ďalšie pozitívne efekty. V danom mesiaci sa znížil počet vytlačených strán takmer o 60 percent a spotreba energie sa znížila takmer o 21 percent.  V následnom prieskume vyjadrilo spokojnosť s týmto systémom vyše 92 percent z 2300 zamestnancov, ktorí sa ho zúčastnili.  Väčšina z nich potvrdila, že svoje pracovné úlohy v tomto období zvládali v čase, kratšom približne o 25 percent v porovnaní s bežným týždňom.

Microsoft sa preto rozhodol, že tento systém vyskúša určite aj o rok a zvažuje, že možno aj v zimných mesiacoch opäť a porovná to s výsledkami, dosiahnutými v lete.