Úvod Aplikácie, softvér a služby Ministerstvo vnútra vraj platí za pripojenie desaťnásobok bežnej sumy

Ministerstvo vnútra vraj platí za pripojenie desaťnásobok bežnej sumy

83
Ministerstvo vnútra
Foto: Brett Sayles

Slovensko.Digital tvrdí, že ministerstvo vnútra podpísalo dodatok k zmluve ešte z roku 1998 so spoločnosťou Telenor, dnešný SWAN a. s. Tým mala byť rozšírená aj o poskytovanie dátových služieb. Výsledkom majú byť desaťnásobne vyššie ceny za pripojenie v porovnaní napríklad s českým ministerstvom financií.

Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) vykoná kontrolu dodatkov zmluvy Ministerstva vnútra (MV) SR na telekomunikačné služby. Informovalo o tom občianske združenie Slovensko.Digital. Podľa neho malo ministerstvo pri dodatkoch obchádzať zákon podobne ako iné rezorty, ktoré takýmto spôsobom bez súťaže predlžovali staré a neaktuálne zmluvy na telekomunikačné služby.

Združenie tvrdí, že ministerstvo vnútra takto podpísalo dodatok k zmluve z roku 1998 so spoločnosťou Telenor, dnešný SWAN a. s. Tým mala byť zmluva rozšírená aj o poskytovanie dátových služieb. Výsledkom majú byť desaťnásobne vyššie ceny za pripojenie v porovnaní napríklad s českým ministerstvom financií.

Slovensko.Digital podotklo, že MV sa v obhajobe svojho postupu odvoláva na už zrušenú výnimku zo zákona, pričom za jej použitie už v minulosti ÚVO štátne úrady pokutoval. Na rovnakú výnimku sa mali pri tej istej spoločnosti odvolávať aj rezorty kultúry či práce, sociálnych vecí a rodiny.

Výkonný riaditeľ Slovensko.Digital Gabriel Lachman informoval, že zástupcovia ÚVO ich oficiálne informovali o ukončení kontroly dodatkovania Zmluvy o poskytovaní telekomunikačných služieb a využití dátovej siete z 3. 1. 2007 na ministerstve práce. „Jej výsledkom sú pochybenia v šiestich dodatkoch na strane kontrolovaného,“ priblížil s tým, že to malo podľa ÚVO vplyv na výsledok obstarávania.

Čítajte viac: Národná banka chce nový web za vyše 650-tisíc eur bez DPH

Lachman tvrdí, že sa zbytočne plytvajú verejné financie, pričom ide o štandardizované dátové služby a prenájom bežne dostupného hardvéru. Podotkol, že neexistuje technický ani právny dôvod, ktorý by bránil ukončiť staré zmluvy a vyhlásiť férovú súťaž na nového dodávateľa, ktorý by poskytoval služby za súčasné nižšie ceny.

Ministerstvám podľa združenia hrozia pokuty vo výške piatich percent zmluvnej ceny z nezákonne uzatvorených zmlúv a dodatkov za posledné tri roky. Mesačná platba MV za tieto služby má byť minimálne 175.000 eur mesačne, teda vyše dvoch miliónov eur ročne bez DPH.