Úvod Quanta SMART Misia na Mars ešte len začala a už je vo vážnych problémoch

Misia na Mars ešte len začala a už je vo vážnych problémoch

38
Perseverance

Údaje, ktoré dostal americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA), naznačujú, že kozmická loď sa dostala do prevádzkového stavu, v ktorom sú zrejme vypnuté všetky systémy, ktoré nie sú bezprostredne nevyhnutné.

Misia Mars 2020, ktorá vo štvrtok odštartovala z Mysu Canaveral v americkom štáte Florida, má technické problémy a fungujú len jej základné systémy.  Údaje, ktoré dostal americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA), naznačujú, že kozmická loď sa dostala do prevádzkového stavu, keď sa vypnú všetky systémy, ktoré nie sú nevyhnutné.

Pravdepodobnou príčinou je skutočnosť, že v čase, keď bola v tieni Zeme, sa časť lode ochladila viac, ako sa pôvodne očakávalo. Riadenie misie Mars 2020 vykonáva kompletnú previerku kozmickej lode a snaží sa obnoviť pôvodné nastavenia, dodala NASA. Robotické vozidlo Perseverance a experimentálny vrtuľník Ingenuity by na povrchu Marsu mali pristáť 18. februára 2021. Ich úlohou bude predovšetkým hľadať známky možného minulého života na Marse. Bude monitorovať aj klímu a geológiu planéty, pričom má zhromažďovať vzorky hornín a prachu, ktoré by niekedy v budúcnosti mali byť prepravené na Zem.

Rover Perseverance je pripravený na svoju marsovskú misiu