Úvod Inteligentná infraštruktúra Na Slovensku vraj do konca budúceho roku nebude žiadna obec bez internetu...

Na Slovensku vraj do konca budúceho roku nebude žiadna obec bez internetu s minimálnou rýchlosťou 30 Mbit/s

38

Na ambicióznom pláne sa dohodli riaditelia štyroch najväčších mobilných operátorov a premiér Pellegrini

Na Slovensku by do konca roka 2020 nemala zostať žiadna obec, ktorá nebude pokrytá internetom s minimálnou rýchlosťou 30 Mbit/s. Tento záväzok vyplýva zo stretnutia vedenia štyroch najväčších mobilných operátorov pôsobiacich na Slovensku s predsedom vlády Pellegrinim a  Richardom Rašim, ktorý má okrem iného na starosti aj agendu, súvisiacu s informatizáciou.

Snaha o pokrytie obcí relatívne rýchlym internetom vyplýva aj z memoranda, podpísaného medzi vládou a veľkými operátormi pred necelými dvomi rokmi. Aktuálne existuje už len niekoľko desiatok obcí, v ktorých nie je rýchlym internetom pokrytá minimálne polovica územia. Navyše rastie aj plošné pokrytie internetom, v súčasnosti je na úrovni 80 % adries (tým sú myslené bytové aj nebytové priestory, vrátane rekreačných chát), o dva roky toto číslo stúpne na 90 %.

Čítajte viac: Prehliadač Chrome bude viditeľne označovať weby, ktoré sa načítajú príliš pomaly

Bez možnosti pripojenia na internet čoskoro zostanú približne len tri percentá domácností. Rovnako je už dnes naplnený záväzok zo stratégie Digitálna agenda pre Európu, kde sa Slovensko zaviazalo, že do roku 2020 bude mať minimálne polovica slovenských domácností prístup k internetu s rýchlosťou minimálne 100 Mbit/s.

Rezort dopravy zároveň dokončuje stratégiu k 5G,  tá by sa mala na rokovanie vlády dostať v roku 2020.