Úvod Gadgety Na výstave CES vzbudilo veľkú pozornosť futuristické digitálne piano

Na výstave CES vzbudilo veľkú pozornosť futuristické digitálne piano

157
Roland
Nové digitálne piano vzniklo z oceneného počítačového návrhu Facet.

Koncepty pián a klavírov sa na technologickom veľtrhu nezvyknú objavovať často. A už vonkoncom nie od renomovaných značiek. Práve preto vizionársky model Roland GPX-F1 vyvolal veľký záujem verejnosti aj médií.

Koncept GPX-F1 je dielom kórejského dizajnéra Jong Chan Kima, ktorý študoval priemyselný dizajn na Akadémii umení v San Franciscu a ktorý v roku 2015 získal cenu Roland za návrh futuristického piana, pomenovaný Facet.

V roku 2019 sa zrodil nápad priniesť tento koncept do života a na jeho základe vytvoriť piano, ktoré by skutočne hralo a bolo by možné na ňom naživo odohrať kompletný koncert.

Roland
Aj keď koncept vyvolal veľkú pozornosť, jeho výroba sa zatiaľ neplánuje.

Klavír má reálne hardvérové klávesy a jeho konštruktéri potrebovali, aby mal ich koncept zvuk maximálne porovnateľný s klasickým pianom. Pri ňom však špecifický zvuk dotvára množstvo fyzických interakcií vznikajúcich stlačením kláves, úderov kladiviek, rezonanciou struny a dofarbuje ho aj drevo,  ktorým prechádza.

Toto všetko sa snaží v digitálnej podobe vytvoriť špičková technológia PureAcoustic Piano Modeling, ktorá bola použitá aj pri ladení zvuku konceptu GPX-F1, zároveň bola  v jeho ráme. Základne použitá sada plochých reproduktorov, simulujúca rezonančnú zvuková dosku. Klavirista má pred sebou ďalšiu sadu štúdiových near-field reproduktorov, imitujúcich mu zvuky kladiviek a rôzne podtóny.

Takto o ňom (v angličtine) rozpráva jeho dizajnér:

Piano poháňa Android, takže pianista si v jednoduchšej časti skladby teoreticky môže skontrolovať Facebook. Taktiež je v ňom nainštalovaný kompozičný softvér Zenbeats a decentným vizualizérom.

Čítajte viac: Platne sú v kurze – V tržbách už možno čoskoro prekonajú CD-čka

Aj keď GPX-F1 vzbudil veľkú pozornosť, nie je zatiaľ určený do výroby, Roland zostane pri vytvorení jediného kusu. Na druhú stranu – jeho revolučný dizajn naozaj zaujal a nie je vylúčené, že digitálne pianá, ktoré v súčasnosti zväčša pripomínajú klasické, sa z hľadiska dizajnu vydajú úplne iným smerom tak, ako sa stalo napríklad pri elektrických husliach.