Úvod Nezaradené Samsung sa pozrel na vlastné nabíjačky ekologickým pohľadom

Samsung sa pozrel na vlastné nabíjačky ekologickým pohľadom

77
Samsung

Od roku 2019 sa na výrobu nabíjačiek pre smartfóny Galaxy použilo už približne 5 000 ton PCM.

Keďže sú mobilné zariadenia stále výkonnejšie, musia sa nabíjať zvyčajne každý deň. Samsung preto strávil posledné roky okrem iného aj zdokonaľovaním nabíjačiek tak, aby bol tento proces čo najšetrnejší k životnému prostrediu. Okrem rôznych technológií šetriacich energiu to predstavuje najmä zníženie používania potenciálne škodlivých látok vo výrobnom procese.

Kým mnohí si môžu myslieť, že pokiaľ je zapojená elektronika a prístroje vypnuté, prestanú spotrebovávať energiu. Pravdou však je, že väčšina vstúpi iba do pohotovostného režimu, aby sa mohli zapnúť rýchlejšie.

Samsung

To isté platí pre nabíjačky našich mobilných zariadení. Po nabití zariadenia bude nabíjačka naďalej spotrebovávať energiu, pokiaľ ju neodpojíte zo zásuvky alebo nevypnete napájací kábel. V snahe vyriešiť tento problém spoločnosť Samsung v roku 2012 úspešne znížila spotrebu energie v pohotovostnom režime nabíjačiek svojich vlajkových lodí Galaxy na 20mW.

Rovnako ako spotreba energie v pohotovostnom režime, účinnosť nabíjania je určujúcim faktorom toho, ako bude nabíjacia technológia rešpektovať životné prostredie. Za perfektných podmienok by nabíjačka vydávala 100 percent energie, ktorú dostane. Tým by dosiahla 100 percentnú energetickú účinnosť. Nabíjačky inteligentných telefónov Galaxy ponúkajú hodnotenie energetickej účinnosti vyše 80 percent, ktoré spĺňa štandard Európskej únie pre certifikáciu úrovne VI ErP (Energy-related Products).

Vývojári spoločnosti Samsung vynaložili veľké úsilie, aby zvýšili energetickú účinnosť svojich nabíjačiek a analyzovali aj tie najmenšie komponenty v snahe maximalizovať funkčnosť. Proces zabezpečenia konzistentnej úrovne energetickej účinnosti bol prinajmenšom náročný. S vývojom mobilných zariadení a zvyšovaním kapacity ich batérií sa musia meniť aj špecifikácie nabíjačky. To nevyhnutne vedie k zníženiu priemernej energetickej účinnosti.

Samsung

Na rade sú plasty. Svetové ekonomické fórum (WEF) predpovedalo, že oceány budú obsahovať viac plastového odpadu (váhou) ako ryby do roku 2050. Nabíjačky pre smartfóny Galaxy sa preto čiastočne vyrábajú s použitím ekologických materiálov pre spotrebiteľov. PCM, ktorý sa vyrába recykláciou zdrojov predtým vlastnených výrobkov, pomáha znižovať množstvo potenciálne škodlivých látok vytváraných počas procesu výroby plastov. Od roku 2019 sa na výrobu nabíjačiek pre smartfóny Galaxy použilo už približne 5 000 ton PCM.