Úvod Quanta SMART Slováci vyvinuli test na koronavírus, výskum podporila Nadácia ESET

Slováci vyvinuli test na koronavírus, výskum podporila Nadácia ESET

28
koronavírus

V prvej fáze nadácia financuje prvých 100-tisíc kusov slovenského testu na koronavírus, ktoré budú ponúknuté ako dar Slovenskej republike

Spoločnosť ESET, ktorá už viac ako tridsať rokov bojuje proti počítačovým vírusom sa rozhodla pomôcť v boji aj proti biologickým vírusom a to prostredníctvom Nadácie ESET, ktorá podporuje slovenskú vedu. Najnovšie podporila vývoj testu na koronavírus.

Vedci zo slovenských spoločností MultiplexDX, Lambda Life a ProScience Tech spojili sily s virológmi z Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied (BMC SAV) a zostavili sadu reagencií podľa protokolu Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre spoľahlivú detekciu vírusu SARS-CoV-2. V prvej fáze plánujú vyrobiť a dať k dispozícii 100-tisíc PCR testov.

koronavírus

Kľúčové komponenty boli vyvinuté a vyrobené firmou MultiplexDX, ktorá sa venuje vývoju a výrobe inovatívnych reagencií pre rôzne metódy molekulárnej diagnostiky. V súčasnosti prebieha validácia slovenského PCR testu v spolupráci s tímom vedcov z BMC SAV. Predbežné výsledky ukazujú nielen funkčnosť, ale aj dobrú citlivosť nového testu, porovnateľnú s aktuálne používanou diagnostikou. Kľúčové komponenty pre 100 000 PCR testov vie MultiplexDX vyrobiť v priebehu dvoch týždňov. Detekcia vírusu pozostáva z odberu vzorky, izolácie RNA a samotnej PCR diagnostiky. Snaha vedcov by mala viesť k stavu, kedy budeme mať dostatok PCR testov z vlastných zdrojov a vznikne aj možnosť vytvorenia rezervy pre prípad, že testov bude vo svete nedostatok.

Nadácia ESET podporila vývoj testu a poskytla finančné prostriedky na prvých 100-tisíc kusov z Fondu na podporu účinnej diagnostiky a prevencie ochorenia COVID-19. Tieto testy budú ponúknuté ako dar slovenským štátnym inštitúciám. Generálny riaditeľ spoločnosti ESET Richard Marko zdôraznil na tlačovej konferencii dôležitosť vedy a vedcom poďakoval.

Výrobné kapacity budú primárne k dispozícii diagnostickým laboratóriám na Slovensku aj po spotrebovaní prvých 100-tisíc testov. Autori testu sú pripravení spolupracovať so štátnymi laboratóriami na Slovensku, flexibilne reagovať na ich potreby a efektívne ich zásobovať. Ak bude uspokojený dopyt slovenských laboratórií, sú vedci pripravení pomôcť aj iným krajinám, ktoré by naše testy potrebovali.

Zdroj: TS ESET a Nadácia ESET