Úvod Ostatné Národná banka chce nový web za vyše 650-tisíc eur bez DPH

Národná banka chce nový web za vyše 650-tisíc eur bez DPH

134
Národná banka
Národná banka počas minuloročnej Bielej noci. Foto: NBS

Pravdou je, že web Národnej banky Slovenska redizajn potrebuje ako soľ, cena však vyvoláva mnohé otázky

Koncom novembra sme sa pozastavili nad tým, že nový web Železničnej spoločnosti, postavený na WordPresse stál vyše 80-tisíc eur. Pravdou je, že má moderný dizajn, jednoduchšie a intuitívnejšie rozhranie, komfortnejší spôsob vyhľadávania a vylepšil sa aj po technologickej stránke. Článok nájdete na tomto odkaze.

Začiatkom tohto roku sa svoj web rozhodla zásadným spôsobom modernizovať Národná banka Slovenska (NBS). Pravdou je, že jej súčasný web pochádza ešte z roku 2008 a prestáva vyhovovať po technologickej aj dizajnovej stránke. Predpokladaná hodnota zákazky mala byť 320-tisíc eur, čo je naozaj pomerne veľa.

Národná banka
Web NBS redizajn skutočne potrebuje.

Vo vestníku Úradu pre verejné obstarávanie je však oznámenie o vyhlásení verejného obstarávania formou verejnej súťaže  s predmetom „Výber dodávateľa na zriadenie, vytvorenie a prevádzku nového webového sídla NBS vytvoreného na Open source CMS alebo ekvivalentnom systéme, vrátane migrácie dát z pôvodného webového sídla NBS, a na zabezpečenie jeho podpory, údržby a rozvoja na obdobie 2 roky s možnosťou dvoch opcií na ďalšie 2 roky.“ A celková hodnota odhadovaná hodnota je 656 520 eur  bez DPH.  V predmete zakázky sa pritom nespomína žiadny audit, ako bolo skôr písané a ani nič podobné – v uvedenej sume ide čisto o vytvorenie webu. Celkovo od roku 2008 do roku 2019 stál NBS súčasný web 847 000 eur.

Zákazku hovorca NBS Peter Majer obhajuje tým, že: „Technológie sa vyvinuli a pokročili ďalej, preto je potrebné vyvinúť takú webovú stránku, ktorá bude spĺňať tie najmodernejšie kritériá, a to nielen pre existujúce činnosti, ktoré vykonáva NBS, ale možno aj na tie, ktoré ešte len prídu.“

Čítajte viac: Vedci sú pre Slovensko drahí, vypnime im preto databázy

Podľa špecifikácií musí byť nový web vytvorený na platforme Open source CMS alebo ekvivalentného systému na trojvrstvovej architektúre za použitia technológií ako napr. jQuery, MVC, Bootstrap, HTML5, bez rizikovej Javy a Flashu a v dvoch jazykových mutáciách. Vyžadovaná je responzívna verzia pre užívateľov aj administráciu, na CMS sú kladené štandardné nároky s možnosťou autorizácie prístupov cez IDM a vytvorenia účtov s obmedzeným prístupom aj pre užívateľov z externého prostredia a aktivácia cloudu. A banka bude chcieť aj kompletný komentovaný kód a implementáciu troch mikrostránok, ktoré spravuje. Patrí medzi ne portál zameraný na ochranu finančného spotrebiteľa, stránky múzea v Kremnici a web Rady pre riešenie krízových situácií.