Úvod Prepojená domácnosť Google postupne buduje vlastný ekosystém – a zhromažďuje čoraz viac dát....

Google postupne buduje vlastný ekosystém – a zhromažďuje čoraz viac dát. Pozrite sa, ako túto aktivitu môžete obmedziť

47

Kým svet sa teší na najnovší smartfón Pixel 4, ktorý svojimi fotografickými schopnosťami takmer dobieha (a v niečom aj predbieha) poloprofesionálne fotoaparáty, Google sa teší ešte viac.

Okrem toho, že sa snaží recyklovať plasty (z ktorých je vo veľkej miere vyrobený napríklad Nest Mini), buduje si čoraz rozsiahlejšiu rodinu zariadení, bez ktorých už nebudete chcieť žiť. Vzory nemusí hľadať ďaleko.

Telefón, ako dobre vieme, by mnohí vymenili aj za oveľa atraktívnejšie aktivity, naša závislosť je už takmer neliečiteľná. Notebooky s nami vďaka svojej váhe a výdrži putujú aj na miesta, kam predtým nemohol ani telefón. Doma nás víta nielen malý poradca, ale aj atraktívny router, či úplne nová herná konzola.

Vďaka rozumným cenám sú tieto zariadenia samozrejme dostupné čoraz širším vrstvám, daňou za to sú však dáta, ktoré budeme pre tohto technologického giganta ochotne zhromažďovať. Niečo za niečo. Majte to vždy na pamäti.

Len nedávno sa totiž objavili informácie, že vyše tisíc aplikácii v Google Play zbiera  – presnejšie vďaka škodlivému kódu kradne – dáta, aj napriek vášmu zákazu a spoločnosť to ignoruje. Viac sa dočítate napríklad tu:

Over 1,000 Android apps were found to steal your data. Here’s what you can do

Približne pred rokom bola vedcami z Princetonu publikovaná správa, že Android zhromažďuje dáta o vašej polohe aj keď mu to zakážete. Informáciu nájdete napríklad tu:

Google tracks location of users even when they tell it not to

Že zbieranie dát spoločnosťou Google je vážny problém, dokazuje aj nedávno zverejnený materiál na známom serveri Wired:

All the Ways Google Tracks You—And How to Stop It

Ako spoločnosť nakladá s informáciami, sama popisuje takto:

Ako Google používa informácie z webu alebo aplikácií, ktoré používajú naše služby

Aj preto by ste mali venovať viac pozornosti aspoň základným nastaveniam prehliadača, viac informácií ako na to nájdete v tomto článku:

Zmena nastavení zabezpečenia či ochrany súkromia

A predovšetkým si pozrite, ako systematicky môžete obmedziť zbieranie dát o vás, najmä ak využívate nejaký Google účet. Potrebné informácie a návod, ako obmedziť sledovanie vašej aktivity v rôznych aplikáciách, prehliadačoch, obmedziť sledovanie vašej polohy a vytváranie histórie a ukladania rôznych informácii nájdete na nižšie uvedenom odkaze, kde môžete rovno vykonať aj požadované zmeny. Musíte sa však prihlásiť do účtu:

Kontrola ochrany súkromia