Úvod Mobily Nasýtený trh? Predaj smartfónov klesol prvýkrát od roku 2008

Nasýtený trh? Predaj smartfónov klesol prvýkrát od roku 2008

19
predaj smartfónov
Pokles predaja smartfónov je vraj len krátkodobý. Foto: Pixabay

V budúcom roku by predaj smartfónov už mal opäť stúpať. Podľa agentúry Gartner bude dôvodom príchod 5G sietí a s ním súvisiaca modelová obmena naprieč portfóliom u všetkých výrobcov.

Globálny predaj smartfónov vlani klesol, prvýkrát od roku 2008, a to o 2 % na 1,52 miliardy kusov. Uviedla to v utorok americká konzultačná spoločnosť Gartner, ktoré odhaduje, že v tomto roku by mohol dopyt po smartfónoch znova vzrásť o zhruba 3 % na 1,57 miliardy kusov.

„Rok 2019 bol pre predajcov smartfónov náročný, predovšetkým v dôsledku nadmernej ponuky špičkových modelov na vyspelých trhoch a celkovo dlhších cyklov výmeny telefónov,“ uviedla viceprezidentka pre výskum spoločnosti Gartner Annette Zimmermannová.

Predpovedala však, že v roku 2020 sa rast predaja obnoví v súvislosti s budovaním 5G sietí vo viacerých krajinách, a tiež preto, že niektorí užívatelia odkladali nákupy smartfónov až do roku 2020 v očakávaní zníženia ich cien.

Gartner odhaduje, že predaj mobilných telefónov pre 5G siete dosiahne v roku 2020 približne 221 miliónov kusov, čo predstavuje 12 % z celkového predaja mobilov vo svete. V roku 2021 sa viac ako zdvojnásobí na 489 miliónov kusov.

Čítajte viac: Do predaja sa chystá nástupca lacného iPhonu SE, pozrite si parametre

Silný dopyt po 5G telefónoch všeobecne, spolu s očakávaniami prvého 5G iPhonu od spoločnosti Apple, podľa Gartner podporí dopyt po smartfónoch v tomto roku. Ten by mal najvýraznejšie rásť v severnej Afrike a Ázii,jedným z najväčších odbytísk bude oblasť, označovaná ako Veľká Čína, teda Čína, Taiwan a HongKong.

Ak vás zaujíma predpoveď na najbližšie roky, týkajúca sa nárastu záujmu o smartfóny, pozrite si nasledujúcu tabuľku (ide rádovo o tisícky jednotiek):

predaj smartfónov
Takto by mal rásť predaj smartfónov v najbližších rokoch.