Úvod Quanta BLACK Návrat legendy: Blaupunkt Bremen SQR 46 DAB dokazuje, že retro je opäť...

Návrat legendy: Blaupunkt Bremen SQR 46 DAB dokazuje, že retro je opäť v móde

1701

Pravdou je, že mnohí čitatelia si na možnosť zakúpiť si vlastné autorádio do svojho nového auta už možno ani nebudú pamätať.Opäť to však začína byť módou. Porsche či Land Rover iba nedávno začali znovu vyrábať vlastné retro-autorádiá a svoju legendu oživil aj Blaupunkt.

Do drvivej väčšiny dnešných áut si podobné zariadenie už ani nemáte kam dať, autorádio sa stalo v určitej podobe súčasťou štandardnej výbavy mnohých áut. Dizajnéri už s inou ako zabudovanou multimediálnou stanicou mnohokrát ani nepočítajú a tak autorádiá v istej dobe takmer úplne z ponuky zmizli.

Podobnú dilemu som riešil pred niekoľkými rokmi, keď som si zakúpil roadster z deväťdesiatych rokov a autorádio v ňom nebolo. Vtedy som bol prekvapený absenciou klasických značiek, ktoré som si pamätal z obdobia pred prelomom tisícročí a o ktorých som bol presvedčený, že tu budú naveky. Ponuka autorádií sa masívne zmenšila a to nehovorím o značkách, ktoré si kedysi mohli nalepiť na svoje produkty aj označenie audiofilských.

Blaupunkt bol pre mňa vždy dôležitou značkou. Jej legendárne dvojité tunery naladili jednotlivé stanice aj v tých najhorších podmienkach a dokázali pomocou slušných reproduktorov navyše sprostredkovávať aj pomerne vernú reprodukciu kvalitnej hudby. Autorádiá Blaupunkt navyše od dávnych čias jednoducho patrili k tým lepším a drahším značkám. Tam, kde nebol Becker, tam bol Blaupunkt a občas Clarion a aj v časoch prvých objemnejších dátových médií ste si vždy vedeli nájsť kvalitný model.

Dnes je všetko opäť inak a niektoré automobilové značky, ktoré pochopili hodnotu svojej histórie sa konečne začali viac venovať svojim klasickým modelom, renováciám. Pochopili však tiež, že aj keď si už dnes ľudia potrpia a vyžadujú moderné technológie, v starších autách nechcú mať tie nablýskané strieborné hracie skrinky, či nadrozmerné dotykové panely (ktoré ani nemajú kam umiestniť).

Čítajte viac: Nové telefóny Google Pixel môžu v prípade autonehody svojim majiteľom zachrániť život

Preto Porsche či Land Rover iba nedávno začali opäť vyrábať vlastné retro-autorádiá (alebo aspoň pod vlastnou značkou, nech už sa montujú kdekoľvek), ďalší na seba istotne nenechajú dlho čakať.

Blaupunkt preto urobil rovnako správne rozhodnutie a oživil model Bremen SQR 46 (doplnený o prívlastok DAB), ktorý ste kedysi mohli nájsť najmä v tých drahších modeloch značiek ako BMW, Porsche, Mercedes ale výnimkou neboli ani švédske Saab-y (kde mal významné postavenie zvyčajne Clarion).

Na kazety síce môžeme zabudnúť, no okrem DAB príjmu dokáže Bremen SQR 46 DAB omnoho viac. Za klasickými tlačidlami (identickými s pôvodným modelom) a malými dvierkami „na kazetu“ sa schováva schopnosť čítať USB, SD karty (SD HC), Aux-In vstup a dokonca aj Bluetooth konektivita (aj keď iba pre telefonovanie).


Jeho výkon je 4x50W a je schopný meniť farby podsvietenia (cez klasickú oranžovú, zelenú až na červenú) a súčasťou balenia bude aj moderný infračervený ovládač, DAB+ anténa a dokonca aj BT mikrofón. Cena bola stanovená na 449 eur a dodávky by mali začať práve tento mesiac.