Úvod Herné konzoly, hry, virtuálna realita Názor: Nvidia túto generáciu pokašlala

Názor: Nvidia túto generáciu pokašlala

99

Nový Ampere od NVIDIA nakoniec nedopadol tak dobre, ako viacerí z nás dúfali. RTX 3080 nie je ani zďaleka dvakrát výkonnejšia ako RTX 2080 a navyše, keby ste si chceli nové grafické karty kúpiť, tak musíte zaplatiť obrovskú prirážku, ktorú si pýta väčšina e-shopov.

Prípadne sa k nim ani nedostanete. Karty totiž nie sú nikde dostupné. Poďme si prejsť najväčšie problémy, ktorými karty trpia.

Vysoký power draw

Vo viacerých testoch bola efektivita novej RTX 3080 len o pár percent lepšia ako efektivita RTX 2080 Ti, ktorá bola vydaná takmer pred 2 rokmi na starom 12nm výrobnom procese. Nvidia sa totiž tento rok rozhodla pre 8nm Samsung proces. AMD oproti tomu používa 7nm TSMC proces. Samsung je schopný svoje čipy vyrábať lacnejšie, ale čipy od TSMC sú jednoducho efektívnejšie.

Bavíme sa možno o desiatkách percent. AMD karta s podobným výkonom má mať celkový TDP okolo 230 W zatiaľ čo RTX 3080 má bežnú spotrebu okolo 320 W. RTX 3090 má TDP okolo 400 W, a to už začína byť problém. Pri grafických kartách sa s vysokou spotrebou samozrejme počíta, ale Ampere zjavne naráža na limity horšieho procesu od Samsungu. Uvidíme ako sa s tým NVIDIA vysporiada v budúcnosti, ale tipujem, že pri budúcej generácii sa vrátia k TSMC.

Problémy s VRAM

NVIDIA má problémy s teplom pri samotnej VRAM. Treba si uvedomiť, že NVIDIA používa experimentálne GDDR6X pamäte, ktoré nikdy predtým neboli otestované v inom produkte. Výsledkom je, že NVIDIA musí pamäte spomaľovať na rýchlosť 19 Gbps namiesto 21 Gbps, čo nevyhnutne môže viesť k zníženiu výkonu pri niektorých aplikáciách. Nvidia sa podľa mňa pre GDDR6X rozhodla kvôli AMD.
AMD je nútené používať pomalšie GDDR6 pamäte. AMD sa však s tým vysporiadalo pomocou väčšej cache, ktorá bude schopná do veľkej miery nahradiť nedostatočný bandwidth VRAM. Podobný data management systém sme videli už pri Ryzene a najnovšie ho využívajú aj nové konzoly od Sony a Microsoftu. Okrem toho, že je tento prístup efektívnejší, je to pre AMD aj lacnejšie. Jednoducho povedané NVIDIA chcela vybabrať s AMD, AMD to však obrátilo vo svoj prospech.
Okrem limitovania taktov sa NVIDIA rozhodla pridať do RTX 3080 len 10 GB VRAM. To môže byť veľký problém hlavne pre hráčov, ktorí hrajú so zapnutým RTX v 4K rozlíšení. Už dnes existujú hry, ktoré si bez problémov alokujú okolo 7-8 GB VRAM. V budúcnosti môže viesť táto limitácia k ďalšiemu obmedzeniu výkonu.

Spackaný launch

Okrem problémov pri navrhovaní karty NVIDIA absolútne pokašľala svoj launch. NVIDIA tvrdí, že ju prekvapil obrovský záujem o nové karty a tým pádom sa nestihli dostatočne pripraviť. Výhovorka je to v tomto prípade celkom smiešna. Hráči po celom svete čakajú už viac ako 3 roky a obzerajú sa po nejakom vhodnom upgrade. Veľa ľudí karty predchádzajúcej architektúry Pascal kvôli vyšším cenám vynechalo. V prípade Ampere ostali ceny rovnaké ako ceny Pascalových kariet. To je predsa skvelý deal
A veru by aj bol, ak by sa dali karty kúpiť. Nové NVIDIA karty sú na internete k dispozícii za veľmi vysoké ceny, vo väčšine prípadov však nie sú dostupné vôbec. NVIDIA tento launch buď naozaj neodhadla, alebo jednoducho drží zásoby umelo nízke, aby budovala hype za svojimi produktami. Je jedno či sa jedná o stratégiu, alebo to bola jednoducho chyba, AMD pozajtra vydá svoje nové grafické karty. A vôbec nemusí vyhrať v benchmarkoch, stačí len, že tie karty budú dostupné. 

NVIDIA do pol roka vydá refresh, alebo novú generáciu

NVIDIA urobila tentokrát viacero strategických chýb. Okrem toho, že si vybrala horší výrobný proces, nezvládla integráciu GDDR6X pamätí a nakoniec aj pokašlala launch, na ktorý sa viacerí hráči dlho tešili. NVIDIA sa však podľa mňa s týmto stavom nezmieri. Zrejme spraví podobný ťah ako v roku 2010. Vtedy už 7 mesiacov po vydaní GTX 480 vydala updatovanú verziu s označením GTX 580.

GTX 580 síce bola len o pár percent výkonnejšia, no bola omnoho efektívnejšia a na narozdiel od GTX 480 sa nepoužívala ako náhradný radiátor. Rovnaký postup možno uvidíme aj pri Ampere a NVIDIA vydá refresh kariet s mierne vyšším výkonom a vyladenejšími prevádzkovými vlastnosťami. Ale existuje aj druhý variant. Je dosť možné, že NVIDIA sa na Ampere sériu vykašle úplne a koncom roka 2021 uvidíme úplne novú architektúru Hopper.