Úvod Gadgety Nezničiteľné zápalky: Zapálite ich v silnom vetre, môžu byť vlhké a horia...

Nezničiteľné zápalky: Zapálite ich v silnom vetre, môžu byť vlhké a horia dokonca aj pod vodou!

439
Zápalky Titan Stormproof horia aj pod vodou.

Hory začínajú byť na jeseň drsné, zápalky, ktoré nezhasnú ani vo víchrici sa v tomto čase môžu hodiť. Aj preto sú zápalky Titan Stormproof od UCO Gear  základnou výbavou pre každého, kto sa v nich bude musieť spoľahnúť výlučne sám na seba.

Takáto sada stojí približne 10 dolárov.

Titan Stormproof sú nezničiteľné vďaka kombinácii rôznych chemických látok, navyše ich plameň horí dostatočne dlho na to, aby ste zapálili oheň aj v daždi.

Ak si prečítate z čoho vlastne sú, tak si naozaj netrúfame tvrdiť, že v Európskej únii  by zodpovedali bezpečnostným štandardom pre voľný predaj – ale fakt fungujú. Aby ste ich zapálili   v akýchkoľvek podmienkach, tak teplu, získanému trením treba pomôcť. Napríklad červeným fosforom, pričom hnedá hlavička je zo síry, ktorá ho prekrýva a znižuje tak riziko samovznietenia.

A s chémiou môžeme pokračovať – polovica zápalky je potiahnutá vrstvou chlorečnanu draselného, čo je vlastne predlženie hlavičky, ktorá vďaka tomu horí takmer v akýchkoľvek podmienkach až 25 sekúnd, pri bežnej zápalke je to 7 sekúnd.

Za pol minúty pri relatívne vysokej teplote možno zapáliť aj vlhký podklad  a založiť oheň. Zápalku možno v ruke držať až do úplného vyhorenia, je spevnená uhlíkovou výstužou.

Zápalka horí takmer pol minúty, takže oheň zapálite aj v daždi.

Je jasné, že z takýchto zápaliek ochranári radosť asi nemajú, na otvorený oheň však dávajú ľudia oveľa viac pozor, navyše tento typ zápaliek nie je úplne lacný, takže ich nikto nebude používať na pripaľovanie cigarety, ale slúžia ako prvá pomoc v extrémnych horských podmienkach.