Úvod Fotoaparáty a kamery Nikon predstavil svoju top zrkadlovku pre profesionálov

Nikon predstavil svoju top zrkadlovku pre profesionálov

30
Nikon D6
Nikon D6 príde do predaja v apríli.

Vlajková loď medzi plnoformátovými zrkadlovkami Nikon D6 prichádza s úplne prepracovaným ostrením, dvomi slotmi na karty a bezkonkurenčnými prenosovými rýchlosťami.

Dnes v Bratislave Nikon uviedol svoju novú vlajkovú loď medzi plnoformátovými zrkadlovkami – model Nikon D6. Ak ho chceme stručne predstaviť, tak treba povedať, že využíva plnoformátový snímač CMOS s rozlíšením 20,8 Mpix, obraz spracováva nový procesor EXPEED 6, môže sa pochváliť citlivosťou ISO až 3 280 000 a nerobí mu problém ani UHD 4K video a sériové snímanie rýchlosťou až 14 fps s plnohodnotným AF/AE alebo až 10,5 sn./s so sledovaním AE v režime nehlučného fotografovania. Okrem OLED hľadáčiku, o ktorom ešte bude reč, využíva zadný dotykový displej s uhlopriečkou 3,2″.

Nikon D6
Nový Nikon D6

Zaujímavosťou je, že môžete fotky ukladať vo formáte JPEG naraz v dvoch rôznych kvalitách (čo urýchľuje ich prehliadanie) a samozrejme je k dispozícii aj 12- alebo 14-bitový RAW. Taktiež máte dva sloty pre pamäťové karty – XQD a CFexpress (aktuálne najrýchlejšie karty).

Hľadáčik ponúka stopercentné pokrytie a 0,72x zväčšenie. S ním je spojené aj jedno zásadné vylepšenie – pokiaľ ide o ostrenie, hľadáčik umožňuje nielen detekciu hornej časti tela, ale aj tváre a predovšetkým oka, čo je jedna z predností najmä mirrorless foťákov.

Prepracované ostrenie

Práve ostrenie je kompletne nové, nejde len o vylepšenú verziu, prebranú od predchodcu. Využíva 105 ostriacich bodov, čo je síce fyzicky menej, než pri modeli D5, všetky sú ale selektibilné, všetky sú krížové a sú medzi nimi menšie medzery, hustota pokrytia je podstatne vyššia. Pribudli aj prednastavené skupiny ostriacich bodov – je ich až 17, navrhnuté boli v spolupráci so športovými fotografmi podľa rôznych disciplín športu a môžete si ich priradiť k programovateľným tlačidlám tak, aby ste pri voľbe nemuseli prechádzať medzi všetkými. D6 umožňuje používateľom definovať východiskový bod zaostrenia pri snímaní v režime automatického zaostrenia s automatickým výberom poľa a umožňuje prioritné zaostrovanie na oči objektu pri použití automatického zaostrenia s automatickým výberom poľa alebo trojrozmerného sledovania.

Vylepšila a najmä zrýchlila sa aj konektivita. D6 má vstavaný modul wi-fi, bluetooth a  GPS. Káblové rozhranie LAN podporuje štandard 1000BASE-T a dosahuje približne o 15 % rýchlejšiu komunikáciu ako v prípade D5. Pri posielaní série snímok možno nastaviť prioritu, dôležité zábery jednoducho uprednostniť a posunúť na začiatok radu záberov, čakajúcich na odoslanie. Batéria by mala stačiť na približne 3 580 samostatných snímok alebo až 8 670 záberov pri sériovom snímaní.

Nikon D6 sa už chystá do predaja, do obchodov sa dostane začiatkom apríla a telo bude stáť približne 6 750 eur. Podrobné technické parametre nájdete na tomto odkaze.