Úvod Fotoaparáty a kamery Nikon predstavil ultrarýchly objektív Nikkor pre bezzrkadlovky so svetelnosťou f/095. Cena bude...

Nikon predstavil ultrarýchly objektív Nikkor pre bezzrkadlovky so svetelnosťou f/095. Cena bude extrémna

50
Nikkor Z-58mm f/095 S Noct je ideálny do zlých svetelných podmienok.

Objektív Nikkor Z 58 mm f/0,95 S Noct je nástupcom legendárneho objektívu Nikon Noct s bajonetom F. Je to najrýchlejší objektív Nikkor, aký bol doteraz vyrobený a excelovať bude najmä v zlých svetelných podmienkach

Nový objektív Nikkor má dva typy navzájom sa dopĺňajúcich  antireflexných vrstiev – ARNEO a Nano Crystal Coat. Tie pomájhajú minimalizovať reflexy a závoj. Dopĺňa ich presná brúsená asférická šošovka s veľkým priemerom a vysokým indexom lomu, ktorá výrazne zlepšuje korekciu aberácie. Odolná fluórová vrstva odpudzuje prach, nečistoty a vlhkosť bez negatívneho vplyvu na kvalitu snímok.

Informačný panel OLED umožňuje rýchlu kontrolu clony, zaostrenej vzdialenosti a hĺbky ostrosti priamo na objektíve a ovládací prstenec zas plynulé a nehlučné nastavovanie funkcií, vrátane clony a korekcie expozície. Rozšírené Fn tlačidlo má až 17 priraditeľných funkcií, ktoré zodpovedajú Fn tlačidlu na tele fotoaparátu.

Najmä v zlých svetelených podmienkach a v noci vynikne optická konštrukcia pozostávajúca zo 17 prvkov v 10 skupinách, ktorá zabezpečuje, že aj bodové zdroje svetla sú reprodukované v ostrých detailoch, a to dokonca aj pri doširoka otvorenej clone. Objektív je bez problému vhodný aj pre astrofotografovanie. Vďaka vysokej svetelnosti možno hĺbku ostrosti presne nastavovať aj pri natáčaní videosekvencií.

Cena pre Európu nie je ešte známa, no v zámorí sa začne predávať už onedlho a tam jeho cena len mierne podlezie hranicu 8-tisíc dolárov.