Úvod Quanta SMART Nová liečba rakoviny: Namiesto dlhodobého ožarovania jediný zákrok

Nová liečba rakoviny: Namiesto dlhodobého ožarovania jediný zákrok

79
Rakovina
Pri novej liečbe protónmi možno použiť súčasné urýchľovače.

Liečba rakoviny rádioterapiou patrí v súčasnosti k najefektívnejším spôsobom, avšak neznamená to, že nemá výrazné vedľajšie nežiaduce účinky. Problémom je, že trvá rádovo týždne, občas až mesiace a tieto účinky sa znásobujú.

Počas tejto liečby sa prechodne sa poškodzujú aj ostatné zdravé bunky a tkanivá v ožarovanom mieste. Týka sa to najmä tých, ktoré sa rýchle delia, ako napr. bunky kostnej drene, tráviaceho systému, slizníc. K akému poškodeniu dochádza a aké môžu byť sprievodné neželané účinky závisí od spôsobu rádioterapie a aj miesta, ktoré je ožarovaniu vystavované.

Pri správnej metóde väčšinu rakovinových buniek možno ožarovaním alebo liekmi efektívne zlikvidovať. Problémom však je, že  rakovinové bunky a ich ložiská sú veľmi často skryté a pre cielenú liečbu ťažko dostupné. Navyše pri nej prichádza aj k poškodeniu zdravých buniek v okolí. A pri dlhodobejšej rádioterapii môžu byť tieto poškodenia pomerne zásadné.

Vedci z University of Pennsylvania však prišli na metódu, ktorou možno proces ožarovania – a tým pádom aj neželané vedľajšie účinky –  zásadne obmedziť. Svoje závery publikovali v odbornom časopise International Journal of Radiation Oncology, Biology, and Physics.

Sekundy namiesto týždňov

Pod „zásadne“ pritom myslíme, že z týždňov až mesiacov liečby sa stanú sekundy. Rovnaký efekt je totiž podľa nich možné dosiahnuť jediným presne cieleným ožiarením s vysokou intezitou. Nový spôsob liečby nazvali FLASH rádioterapia.

liečba rakoviny
Pokusy s protónovou rádioterapiou sa zatiaľ robili len na myšiach. (Il. foto)

Táto zatiaľ experimentálna forma liečby spočíva v tom, že sa pacientovi doslova za jednu sekundu podá podobné množstvo žiarenia, aké by normálne dostalo v priebehu niekoľkých týždňov. Pokiaľ ide o efektivitu tohto typu liečby, doterajšie experimenty ukázali, že účinok na samotnú rakovinu je v zásade rovnaký, ako pri dlhodobej rádioterpaii, no neželané poškodenie zdravého tkaniva sa dramaticky zníži.

Pri pokusoch zistili, že zmenou typu použitej základnej častice by mohli byť rádioterapia FLASH omnoho efektívnejšia. Bežne sa pri tejto liečbe využívajú elektróny, ktoré však neprenikajú veľmi hlboko do tela. To znamená, že sú najefektívnejšie pre povrchové typy rakoviny, akou je napríklad rakovina kože.

Čítajte viac:

Môžu elektronické cigarety spôsobiť užívateľom smrť? Prvé príčiny série úmrtí v USA vedci odhalili

Pri experimentoch však vedci z Pennsylvánskej univerzity použili protóny a ukázali, že lineárne urýchľovače, ktoré sa už používajú v nemocniciach, je možné prispôsobiť tak, aby produkovali tieto častice. Protóny môžu preniknúť hlbšie do tela a mali by byť  účinnejšie proti širšiemu spektru nádorov.

Tím to najprv testoval na myšiach s nádormi na pankrease.  Zistil tak, že tento spôsob obmedzil šírenie rakoviny  približne rovnako efektívne ako pravidelná radiačná terapia. Dôležité je, že protónová terapia FLASH znížila poškodenie zdravých buniek a nespôsobila črevnú fibrózu, čo je v tomto prípade častý vedľajší účinok ožarovania.

Čítajte viac:

Experimentálna liečba TULSA: Ultrazvuk dokázal potlačiť rakovinu prostaty až v 80 percentách prípadov

„Je to prvýkrát, čo boli zverejnené zistenia, ktoré preukazujú možnosť použitia protónov nahradzujúcich elektróny na generovanie ožarovnia spôsobom FLASH, navyše s urýchľovačom, ktorý sa v súčasnosti používa na klinické ošetrenie,“ vysvetlil James M. Metz, spoluautor štúdie.

V súčasnosti vedecký tím pracuje na tom, aby mohol začať s testovaním efektivity tejto liečby priamo na onkologických pacientoch.