Úvod Ostatné Nové telefóny Google Pixel môžu v prípade nehody svojim majiteľom zachrániť život

Nové telefóny Google Pixel môžu v prípade nehody svojim majiteľom zachrániť život

57
Google Pixel 4 dokáže pri nehode sám zavolať posádke auta pomoc.

V USA sa v smartfónoch Pixel od Google už čoskoro objaví nová funkcia, vďaka ktorej pri nehode auta dokážu k posádke privolať pomoc

Už pred niekoľkými týždňami sa objavili zaujímavé informácie o vylepšení Google aplikácie Emergency Information. To malo spočívať v pridaní funkcie automatickej detekcie automobilovej nehody v telefónoch Pixel. Premiéru by mala mať v netrpezlivo očakávanom smartfóne Pixel 4.

Pred pár dňami však XDA Developers preskúmali najnovšie vydanie vyššie  spomínanej aplikácie (1.0.271601625), existujúce zatiaľ iba v testovacej verzii, kde je už pomenovaná Personal Safety.

Svojmu majiteľovi, napríklad po páde z bicykla, dokážu automaticky privolať pomoc aj nové Apple Watch.

Zdroje z Play Store, čo je oficiálny androidový obchod s aplikáciou potvrdili, že v telefónoch Pixel sa automatická detekcia automobilovej nehody skutočne objaví, najprv samozrejme v Spojených štátoch. Zatiaľ ešte nie je isté, či pôjde o vymoženosť, ktorou bude disponovať nový Pixel 4, alebo sa dostane aj do starších modelov.

Zo začiatku po detekcii nehody pomocou vlastných senzorov (hlavne akcelerometru, ale napríklad aj gyroskopu) dokáže automaticky vytočiť núdzové číslo 911, čo je obdoba európskej linky 112. Túto možnosť možno zrušiť poklepaním na dispel, alebo hlasom, príkazom „cancel“.

Takto bude vyzerať aplikácia Personal Safety v telefónoch Google Pixel.

Aj keď potvrdíte, že ste v poriadku, Google si to pre istotu ešte raz overí. Pri tomto overení možno nahlásiť aj to, že ide o menšiu nehodu. Druhou možnosťou je samozrejme potvrdenie možnosti volať záchrannú službu.  Ak do nej zadáte základné údaje o svojom zdravotnom stave a krvnej skupine, tie budú na displeji vášho telefónu záchranárom automaticky prístupne aj keď bude telefón uzamknutý. Zároveň sa všetkým prednastaveným kontaktom odošle informácia o nehode spolu s lokalizačnými údajmi.

Google sa v tomto prípade zrejme nechal inšpirovať podobnou funkciou, ktorou sú vybavené najnovšie inteligentné hodinky Apple Watch. Tie takto dokážu identifikovať napríklad pád z bicykla a taktiež automaticky zavolajú prvú pomoc a informujú núdzové kontakty, ktorým zašlú aj polohu zraneného cyklistu. Už takto niekoľkokrát prišli slovu a prípady, v ktorých svojmu majiteľovi pravdepodobne zachránili život vyvolali všeobecnú pozornosť.

Táto funkcia je v Európe k dispozícii aj v autách. Volá sa eCall  a v prípade nehody automaticky zavolá núdzovú linku 112 – a to bez ohľadu na to, v ktorej krajine EÚ sa nachádzate. Aktivovať ho možno prirodzene aj ručne.  Tento systém však musí byť povinne iba v nových autách, vyrobených po marci 2018.