Úvod Počítače CES 2020: NVIDIA a ASUS oznamujú nový monitor pre esport s podporou G-SYNC...

CES 2020: NVIDIA a ASUS oznamujú nový monitor pre esport s podporou G-SYNC a 360 Hz panelom

78

Vo svete esports často rozhodujú doslova milisekundy. Rýchlejšie myši, rýchlejšie klávesnice a teraz aj novinka od NVIDIA. Superrýchle monitory s obnovovacou frekvenciou až 360 Hz. Snímky tak dokážu striedať raz za 2,8 milisekundy, čiže šesťkrát rýchlejšie ako bežné monitory alebo televízory.

Spoločnosť ASUS s podporou NVIDIA predstavili na tohtotýždňovom CES v Las Vegas monitor ROG Swift 360, prvý G-SYNC monitor na svete s 360 Hz panelom. Na trhu by sa mal objaviť v priebehu tohto roka a bude vhodným doplnkom k najvýkonnejším modelom kariet NVIDIA RTX.

Podľa prieskumov NVIDIA sa viac ako 60% majiteľov GeForce kariet venuje esportu a kompetitívnemu hraniu, čo do istej miery odzrkadľuje aj celkový objem peňazí, o ktoré sa hrá na esport turnajoch. V roku 2019 bol celkový súčet takýchto odmien 211 miliónov USD, čo je takmer o tretinu viac, ako v predchádzajúcom roku. Otvára sa tak obrovský trh, na ktorom sa chce usadiť každý z dôležitých výrobcov herných komponentov a periférií. Výrazne stúpa aj pasívny záujem o takúto formu zábavy, v minulom roku sledovalo naživo prenosy z turnajov viac ako 450 miliónov divákov.

Technológia G-SYNC bola uvedená spoločnosťou NVIDIA ešte v roku 2013, no najväčší rozmach zažíva v posledných dvoch rokoch. Ide o technológiu variabilnej obnovovacej frekvencia, ktorá synchronizuje obnovovaciu frekvenciu displeja s počtom snímok, ktoré za sekundu vygeneruje grafická karta. G-SYNC procesory eliminujú „trhanie“ obrazu a s novými vylepšeniami, ako je napríklad dynamický overdrive zlepšujú celkový vizuálny zážitok z hrania hier. Profesionálni hráči používajú výkonné grafické karty, ktoré generujú obraz s rýchlosťou niekoľkých stoviek snímok za sekundu a nové 360 Hz panely by tak konečne týmto kartám mali stíhať.

ASUS ROG Swift 360 je 24,5“ monitor, keďže práve táto uhlopriečka je medzi profesionálnymi hráčmi najobľúbenejšia. Panel má rozlíšenie 1920×1080 bodov a s najväčšou pravdepodobnosťou je typu TN. Táto technológia má síce horšie pozorovacie uhly a interpretáciu farieb, avšak je stále najrýchlejšia, čo sa obnovovacej frekvencie týka. Monitoru nechýba agresívny herný dizajn, podsvietené logo ROG na zadnej strane a podsvietenie stojanu s projekciou na dosku stola. Na CES sú vystavované zatiaľ len prototypy, monitor sa ešte neskôr v tomto roku dočká samostatného uvedenia.

Cenu zatiaľ nepoznáme, ale kým sa neobjavia podobné monitory od ďalších výrobcov, zrejme ostane exkluzívna. Podľa nášho odhadu by sa mohla pohybovať niekde v rozmedzí 600 – 750 EUR.

Zdroj: TS NVIDIA