Úvod Gadgety Ocenený robotický hi-tech vibrátor, ktorý rozhádal Ameriku, ide do komerčného predaja

Ocenený robotický hi-tech vibrátor, ktorý rozhádal Ameriku, ide do komerčného predaja

478
Osé
Vibrátor Osé bol vyvíjaný v spolupráci s vedcami z Oregonskej štátnej univerzity.

Hands-free vibrátor Osé získal jednu z prestížnych cien na veľtrhu CES 2019 v kategórii Drony a roboty. Tá mu však bola organizátorom odobraná s odôvodnením, že je „nemorálny“. Rozhodnutie vzbudilo veľké rozhorčenie, organizátori sa ospravedlnili, no ocenenie mu nevrátili. Teraz Osé prichádza do komerčného predaja.

Na začiatku tohto roku vzbudila pomerne značnú pozornosť kauza, súvisiaca s najväčším svetovým technologickým veľtrhom CES, ktorý sa každoročne koná v Las Vegas. Jedno z prestížnych ocenení na ňom mala získať spoločnosť Lora DiCarlo za hi-tech hands-free vibrátor s označením Osé.

Vzápätí sa však objavila správa, že ocenenie, ktoré vibrátor získal v kategórii „drony a roboty“ mu bude odobrané. Organizátor výstavy, ktorým je Consumer Technology Association (CTA) najskôr oficiálne vyhlásil, že takéto zariadenie považujú za nemorálne, obscénne a neslušné, nezodpovedá hodnotám uznávaným CTA a narušilo by ich vlastnú reputáciu. Preto mu prestížne ocenenie neudelia.

Navrhnutý s univerzitnými vedcami

Za „nemorálny“ ho však nepovažovali napríklad vedci z Oregonskej štátnej univerzity. Vedecký tím z tejto unverzity pod vedením profesora Johna Parmigianiho totiž na jeho vývoji intenzívne niekoľko mesiacov participoval. Profesor Parmigiani vyhlásil, že pre nich bola participácia na tomto programe veľkou výzvou, pretože ľudské telo je veľmi variabilné z hľadiska rozmerov a navrhnúť produkt, ktorý by sa tejto variabilite vedel automaticky prispôsobiť, bolo z technologického hľadiska naozaj náročné. A v čom teda spočíva jeho technologická inovatívnosť?

Osé
Cena vibrátoru bola stanovená na 290 dolárov.

Ide o vibrátor, ktorý netreba držať, no vďaka pokročilým mikrorobotickým technológiám dokáže verne napodobniť dotyky úst, jazyka alebo prstov takže ponúka zážitok, ktorý je veľmi blízky zážitku s reálnym sexuálnym partnerom – aj vďaka už zmienenej hands-free technológii. Pritom ponúka aj ďalšie funkcie, napríklad masáž bodu G a biomimickú klitorálnu masáž.

Rozhodnutie o odobratí ocenenia vyvolalo veľkú nevôľu – už len z hľadiska toho, že na CES získava ocenenie 99 percent mužov. Iba každý stý ocenený produkt vyvinul tím pod vedením ženy. V prípade vibrátoru Osé stála v čele jeho vývoja dizajnérka Lora Haddock.

Organizátori následne svoje hodnotenie zmiernili a tvrdili, že vibrátor nespadá do kategórie „roboty a drony“ a vlastne ani do žiadnej inej, preto nemôže byť ocenený. Za predchádzajúce vyjadrenie o „nemorálnosti“ sa ospravedlnili, no cenu vibrátoru nevrátili.

Teraz Osé konečne prichádza do predaja, jeho cena je stanovená na 290 dolárov a na webe Lora DiCarlo si ho možno predobjednať, k prvým zákazníčkam sa dostane na prelome rokov. Zároveň diskusia okolo neho viedla k tomu, že organizátori veľtrhu CES hi-tech erotické pomôcky už tento rok nebudú sabotovať a v prípade, ak spĺňajú nároky na technologickú inovatívnosť, môžu byť nielen vystavované, ale aj ocenené.