Úvod Aplikácie, softvér a služby Od 1. januára musia mať všetky bločky QR kód. Pozrite sa, čo...

Od 1. januára musia mať všetky bločky QR kód. Pozrite sa, čo môžete vďaka nemu zistiť

149
QR
Kvôli povinnosti používať eKasu musia mať všetky bločky od 1. januára QR kód.

Od januára 2020 musia podnikatelia, ktorí používajú pri evidencii tržieb pokladnice, využívať systém eKasa. Všetky nové pokladničné doklady musia preto obsahovať jedinečné QR kódy. Prostredníctvom nich možno pokladničný doklad jednoducho overiť. Slúži na to bezplatná aplikácia Over doklad.

Všetky pokladničné doklady vydané po 01.01.2020 musia obsahovať QR kód. Takto vydané pokladničné doklady si vie zákazník jednoducho overiť prostredníctvom bezplatnej aplikácie finančnej správy Over doklad.  Tá je dostupná pre operačné systémy Android a iOS a dá sa využívať aj priamo cez web finančnej správy.

Každý QR kód v sebe nesie odkaz na vydaný blok v databáze Finančnej správy. V aplikácii Over doklad stačí nasnímať QR kód na bločku a na displeji mobilného zariadenia sa doklad zobrazí v elektronickej podobe.Ako aplikácia funguje, zobrazuje aj nasledujúce video:

 

Ak aplikácia vyhodnotí bloček ako falošný, zákazník by mal nahlásiť čo najviac informácií, napríklad kedy a v akej prevádzke doklad dostal, v ideálnom prípade aj priložiť fotografiu pokladničného dokladu, ktorú jednoducho pridá prostredníctvom aplikácie.

Čítajte viac: Polícia bude mať svoju vlastnú mobilnú aplikáciu, predstaví ju čoskoro

Vďaka overovaniu zákazníkmi môže finančná správa odradiť tých podnikateľov, ktorí by chceli zákazníkom dávať falošné bločky, prípadne inak podvádzať pri používaní eKasy. Aktuálne eviduje tržby v systéme eKasa 183 227 pokladníc. To predstavuje približne 90% z celkového očakávaného počtu.