Úvod Mobily OnePlus Nord je novým kráľom strednej triedy za parádnu cenu

OnePlus Nord je novým kráľom strednej triedy za parádnu cenu

95
OnePlus Nord
Zdroj: OnePlus

Začiatky čínskej značky OnePlus sa niesli v znamení dostupných smartfónov, ktoré sa dali nazvať aj zabijakmi vlajkových lodí. V aktuálnej ponuke však už dlhšie absentoval model s podobným popisom. Cena OnePlus rok od roku narastala až sa dostala na cenu bežných “značkových” smartfónov Samsungu či Apple.

Naštasie pre mnohých zákazníkov a fanúšikov teraz prichádza obrat o 180 stupňov. Najnovší model OnePlus Nord totiž vstúpil do strednej triedy smartfónov skutočne vo veľkom štýle. Dizajnovo si síce novinku môžete celkom ľahko zmýliť napríklad so Samsungom Galaxy Note 10, či nejakým iným čínskym smartfónom, no tam podobnosť končí. Aby som Vás nenapínal, Nord je dostupný už od 409 eur – napríklad aj na stránkach slovenskej Alzy.

OnePlus Nord
Zdroj: OnePlus

Čo za túto cenu dostanete? Veľkým plusom je použitý displej. Ten využíva technológiu AMOLED s rozlíšením 1800 na 2400 pixelov a s uhlopriečkou 6,44”. Najzaujímavšejšie na zobrazovacej jednotke však je to, že má obnovovaciu frekvenciu 90 Hz, čo je v tejto cenovej kategórii naozaj unikát. Omnoho drahšie smartfóny, ako napríklad iPhone 11 Pro majú stále len 60 Hz. O výkon sa v prípade Nordu postará nový procesor Qualcomm Snapdragon 765G. Čipset, ktorý je vyrobený 7nm výrobným procesom, je dostatočne výkonný na to, aby ovládol svoju kategóriu.

OnePlus Nord
Zdroj: OnePlus
Plnohodnotné 5G a celkovo až 6 fotoaparátov

Jeho najväčším lákadlom je však podpora sietí 5. generácie označovaných aj ako 5G. To umožní rozsiahlu konektivitu a vysoké rýchlosti sťahovania a uploadovania multimédií. Navyše 5G je v tomto prípade podporované aj ako SA (Stand Alone), ale aj ako NSA (Non Stand Alone), čo umožní funkčnosť smartfónu ako v hybridnej, tak aj v čistej sieti 5G. Výkonovo je 765G-čko doplnený o 12 GB RAM, čo je opäť rekord v danej triede. Novinka bude k dispozícii v 128 alebo 256 GB verzii.

Nord bude pre bežného zákazníka zaujímavý aj svojou foto výbavovu. Na zadnej strane sa nachádza hneď štvorica snímačov. Hlavný má rozlíšenie 48 Mpx a ide o rovnaký snímač ako je použitý v prémiovom OnePlus 8. Druhým fotoaparátom je 8 Mpx ultraširokouhlý snímač. Okrem toho je k disapozícii aj 2 Mpx macro fotoaparát a 5 Mpx snímač hĺbky. Celkovo sa na smartfóne nachádza až 6 fotoaparátov. Zvyšné dva sú umiestnené v otvore displeja. Ten hlavný má rozlíšenie až 32 Mpx. Vedľa neho je umiestnený ultraširokouhlý 8 Mpx snímač.

OnePlus Nord
Zdroj: OnePlus
Nízka cena si vynútila zopár kompromisov

Nový smartfón strednej triedy bude zaujímavý aj z pohľadu bezpečnosti. Pod displejom má zabudovanú čítačku odtlačkov prstov, ktorá je v tomto prípade optická, rovnako ako pri prémiových OnePlus 8 a 8 Pro. Batéria, ktorou novinka disponuje, má kapacitu až 4115 mAh a nechýba ani 30 W nabíjanie.

Bohužiaľ, nakoľko sa jedná o skutočne nadupaný smartfón, spoločnosť musela niekde “ubrať”. Nord preto nedisponuje bezdrôtovým nabíjaním a ani IP certifikáciou vodeodolnosti. Na druhú stranu však zástupcovia firmy pred nedávnom na YouTube potvrdili, že aj napriek absencii oficiálneho štandardu vodeodolnosti, bude novinka schopná vydržať obliatie či chvíľkové ponorenie. V budúcnosti sa Vám budeme snažiť priniesť recenziu tohto azda najzaujímavejšieho smartfónu roka.

Zdroj: OnePlus