Spoločnosť Google sprístupňuje slovenským deťom online hru Interland, na ktorej šírení sa bude podieľať aj program Teach For Slovakia. Bezplatná online hra je dostupná už aj v slovenskom jazyku a snaží sa deťom zábavnou formou priblížiť základy bezpečného správania sa na internete.
Náročné obdobie, ktoré nás všetkých tento rok zastihlo, pritiahlo k internetu mnoho nových používateľov, vrátane tých detských. Podľa analýzy Inštitútu vzdelávacej politiky sa k online výučbe pripojilo 81 percent celej žiackej populácie, pričom na jar 2020 internet vôbec nepoužívala polovica žiakov na základných školách. Deti bez povedomia o digitálnej bezpečnosti, ktoré sa na internet začali pripájať len nedávno a neprešli si predtým prípravou v škole alebo doma s rodičmi, sú pritom najzraniteľnejšie. Okrem všeobecných zručností pri ovládaní počítača však treba myslieť aj na kvalitu digitálnych zručností. Na Slovensku má základné digitálne zručnosti len 55 % populácie, čo je pod priemerom krajín Európskej únie. Problém je ešte výraznejší v našich školách, kde chýbajú kvalifikovaní učitelia informatiky.

Dobrodružná hra Interland je určená deťom školského veku od 7 do 12 rokov. Na jej spustenie stačí len internetový prehliadač a pozostáva zo štyroch základných lekcií, pričom každá z nich je akousi minihrou. Deti postupne prechádzajú celou hrou a stávajú sa „internetovými hrdinami“. Počas svojej cesty sa postupne naučia, ako si poradiť s hackermi, phishermi, kyberšikanou alebo zdieľaním informácií na sociálnych sieťach.

Už pred pandémiou COVID-19 bolo používanie digitálnych technológií u detí spojené s rôznymi problémami. Napríklad len kyberšikanou je podľa prieskumu ESPAD 2019 ohrozených 6,7% slovenských študentov (6% chlapcov a 7,1% dievčat). Tieto čísla sú pravdepodobne ešte vyššie, keď sa väčšina sociálnej interakcie (a teda aj klasickej šikany) v čase pandémie presúva do virtuálneho priestoru. Týka sa to samozrejme aj ďalších problémov ako sledovanie nevhodného obsahu, bezpečnostné riziká (online predátori, ochrana osobných údajov, phishing, hacking a pod.) a ďalších digitálnych hrozieb.