Úvod Počítače Oplatí sa tento rok kupovať ZEN 3?

Oplatí sa tento rok kupovať ZEN 3?

135
ZEN 3-AMD

Pred pár dňami prišla na trh nová generácia procesorov od AMD a zničila posledné obranné pozície, ktoré používal Intel v boji proti AMD. Oplatí sa kupovať tento rok ZEN 3 alebo sú aj lepšie voľby na trhu?

V dnešnom článku by som rád zrekapituloval všetky informácie, ktoré sú pri ZEN 3 dôležité. Pozrieme sa na výkonu, konkurenciu a povieme si niečo aj o budúcich architektúrach Intelu a AMD.

ZEN 3 mal pôvodne konkurovať Intelu hlavne cenou

Architektúry ako ZEN, Bulldozer alebo Intel Core sa väčšinou navrhujú na veľmi dlhé obdobie. Intel napríklad svoju Core architektúru používa už od roku 2006. Za to obdobie samozrejme prešli procesory od Intelu veľkými zmenami, ale v základe sú Intelovské procesory veľmi podobné. Základom je monolitická architektúra, ktorá má veľmi silný výkon v single-threaded aplikáciách a na rozdiel od Ryzenu je rýchlosť do veľkej miery nezávislá od rýchlosti RAM.
Architektúra Intelu má však jednu veľkú nevýhodu. Od 4 jadier začne cena narastať exponenciálne. Pre Intel je, teda výhodné produkovať lacné 4-jadrové procesory, a to je jeden z hlavných dôvodov prečo sme boli veľmi dlhé obdobie boli zaseknutí na starých 4-jadrách. 

ZEN je opakom architektúry Core.

AMD narozdiel od Intelu využíva tzv.chiplet architektúru, ktorá bola vyvinutá s cieľom budovať silné multi-core procesory. AMD vie v podstate zlepiť viaceré jadrá dokopy a tým pádom výrazne znížiť cenu výroby oproti Intelu. AMD túto architektúru, podobne ako Intel, dizajnuje na dlhé obdobie. To znamená, že Ryzeny uvidíme ešte relatívne dlho.

Ryzeny mali byť od začiatku lacnou alternatívou so silnými výsledkami v aplikáciách, ktoré vedeli využiť viacero jadier. Intel to však svoj 10nm proces grandiózne pokazil a ak by sa dnes rozhodol produkovať 10nm procesory tak by to robil s veľkými finačnými stratami. Tento vývoj bol podľa mňa nečakaný aj pre AMD, ktoré ďalej veselo pokračuje vo svojej dlhoročnej roadmape.

Price/performance a zvýšenie ceny

Asi najväčšia výhrada niektorých techtuberov a celkovo komunity na internete bolo zvýšenie ceny a vynechanie referenčného chladenia. Referenčné chladenie je dostupné len s Ryzenom 5 a pravdepodobne bude dostupné aj s nižšími verziami, ktoré vyjdú budúci rok.
Argument s chladením je trošku zvláštny. Ak si kupujete Ryzen 7 alebo Ryzen 9 tak pravdepodobne očakávate najvyšší výkon a možnosť jednoducho pretaktovať. Preto je stále lepšie kúpiť chladenie od iného výrobcu. Bežne stojí dobrý cpu cooler okolo 30€. 
Zvýšenie ceny je však môže byť pre niektorých ľudí už celkom problematické. AMD svoje ceny zvýšilo až o 50 dolárov naprieč celým portfóliom. Treba si však pripomenúť, že ponúka podobnú cenu ako Intel, ktorého procesory majú horšie parametre. 

Intel nemá konkurenčný produkt

Intel v súčasnosti nemá proti ZEN 3 žiadnu odpoveď. Ich špička i9-10900k je trošku slabšia v single-core a výraznezaostáva v multi-core operáciach. Okrem toho stojí u nás o trošku viac ako Ryzen 9 5900X.

Moja rada je jednoduchá. Ak hľadáte najlepší bang for buck tak choďte po ZEN 2. Ak hľadáte najvyšší výkon choďte po ZEN 3.

Dostupnosť

Jediná chyba nového ZENu môže byť dostupnosť. Prvých pár týždňov bude ZEN 3 s najväčšou pravdepodobnosťou slabo dostupný alebo bude ponúkaný s vysokou prirážkou. AMD je na rozdiel od Intelu limitované výrobnou kapacitou TSMC. Tento stav nebude samozrejme trvať dlho. TSMC stále buduje nové 7nm kapacity, ale tie budú postavené až koncom roka.

Okrem toho musia zásoby momentálne pokryť veľký dopyt mnohých používateľov, ktorí si budú v nasledujúcich týždňoch skladať nové PC. Takisto sa blížia Vianoce takže dostupnosť bude horšia. Ak sa k ZEN 3 procesoru dostanete tak to bude pravdepodobne s nejakou prirážkou. 

Výkon nových procesorov môžete jednoducho zvýšiť

Rýchle pamäte a overclocking:

Nové testy procesorov nám ukázali 2 veci. ZEN 3 je do veľkej miery limitovaný rýchlosťou ram. Ak chcete najvyšší výkon tak sa treba poobzerať po nejakých herných pamätiach.

ZEN 3 je takisto veľmi silný v overclockingu. Preto nedáva veľký význam použiť stock cooler, ktorý by výkon zbytočne limitoval. Overclocking v niektorých prípadoch prispel až 10% zvýšeniu výkonu. Nejakým overclockerom zo zahraničia sa dokonca podarilo 16 jadrový Ryzen 9 5950X pretaktovať až na 6GHz!

RDNA 2 a Smart Cache:

AMD takisto pridalo novú funkciu smart cache, ktorá hlavne poteší ľudí, ktorí si budú kupovať nové RDNA 2 grafiky. Smart cache má umožniť procesoru využívať priamo pamäť na grafickej karte a tým zvýšiť výkon a znížiť latenciu v hrách. Bavíme sa o max 15%. 

Veľká cache má aj iné výhody:

Posledný faktor je veľká L3 cache. Ak často hráte jednu hru alebo používate dookola podobne aplikácie tak môžete očakávať mierne zvýšenie výkonu. Cache bola v prvom rade vymyslená na zrýchlenie komunikácie medzi množstvom oddelených jadier. Z dlhodobého hľadiska sa procesor adaptuje na rôzne aplikácie a optimalizuje svoj výkon a spotrebu. Neznamená to nevyhnutne, že dostanete vyšší výkon, ale skôr môžete z dlhodobého hľadiska očakávať lepšie teploty a spotrebu.

Disclaimer

Niektoré funkcie nových procesorov neboli úplne ešte pretestované. Ak plánujete kupovať RDNA 2 kartu tak odporúčam počkať pár dní na nezávislé testy výsledkov.

Intel vydá svoj Rocket Lake začiatkom roka:

Intel tiež nespí. V prvom kvartáli 2021 sa chystá vydať nové procesory založené na jadre Cypress Cove, ktoré je backportované z Ice Lake série. Intel v podstate zobral architektúru, ktorú použil vo svojich 10nm Ice-Lake procesoroch a na výrobu miesto toho použil 14nm výrobný proces. Rocket Lake bude veľmi podobný Ice-Laku s horšími teplotami a vyšším odberom. 
Tým, že sú jadrá vyrábané na 14nm je Intel limitovaný veľkosťou chipsetu. Maximálna konfigurácia bude mať, teda iba 8 jadier. Rocket Lake je takisto kompatibilný s existujúcim socketom 1200 a navyše pridáva podporu PCIE 4.0. Ak máte, teda doma základnú dosku so socketom 1200 tak sa vám možno oplatí počkať. 
BTW Rocket Lake bude posledná 14nm architektúra!

Alder Lake a ZEN 4 kompletne redefinujú herné pole

Alder Lake

Nerád robím články, ktoré podporujú len jednu stranu príbehu, ale momentálne AMD vedie vo všetkých parametroch.

Zmeniť to môže nová architektúra Alder Lake, ktorá bude postavená na princípe BIG.little, ktorý poznáme z mobilných procesorov.

Malé jadrá sú postavené na architektúre Intel atom, ktoré Intel používa v niektorých mobilných zariadeniach. Druhú časť procesoru budú tvoriť normálne veľké jadrá vyrobené na novom 10nm++ procese, ktorý sa dá porovnať so 7nm TSCMC procesom.

Ak sa podarí Intelu túto architektúru úspešne vyladiť tak môžeme očakávať obrovské zvýšenie výkonu. Hlavný inžinier Intelu, Raja Koduri, hovorí o “najväčšom posune za posledných 17 rokov”. Ja očakávam 30-40% IPC uplift oproti Comet Lake. ZEN3 by mal oproti tomu vyzerať smiešne.

ZEN 4

AMD takisto nespí a koncom budúceho alebo začiatkom roku 2022 vydá svoju novú ZEN 4 architektúru založenú na 5nm výrobnom procese od TSMC. Treba si uvedomiť akú veľkú technologickú prevahu bude AMD mať. 10nm výrobný proces od Intelu má oficiálnu tranzistorovú hustotu 100.8MTr/mm2.(miliónov tranzistorov na mm2). Hustota 5nm výrobného procesu od TSMC je 173MTr/mm2. To jednoducho nie je porovnateľné. AMD takisto výrazne vylepší aj ďalšie časti architektúry.

Pre nás je však táto situácia veľmi dobrá. AMD malo v minulosti veľké finančné problémy a bude trvať dlho kým bude schopné dlhodobo a efektívne konkurovať Intelu a Nvidii. Ale o ZEN 4, Alder Lake a nasledujúcich 5 rokoch si povieme v budúcom článku.