Úvod Mobily Oppo predstavilo extrémne rýchle nabíjanie pre smartfóny

Oppo predstavilo extrémne rýchle nabíjanie pre smartfóny

23
Oppo 125W nabijanie
Zdroj: Oppo

V posledných rokoch je nabíjanie a celková výdrž smartfónov veľmi preberanou témou. Niektoré vlajkové lode síce už dokážu vydržať na jedno nabitie až 2 dni. Avšak, keďže sa už nejedná len o telefón, ale najmä o pracovnú stanicu, je potreba čoraz rýchlejšieho nabíjania stále dôležitejšia. Čínsky výrobca Oppo patrí v tejto kategórii k absolútnej špičke, a teraz to len potvrdil.

Pamätáte si ešte, keď boli čínski výrobcovia smartfónov svetu na smiech? Keď bolo ich najväčšou záľubou “opičenie” sa po Samsungu, Apple, HTC či iných značkách? Tak tým časom je už koniec. Čínsky výrobca Oppo dokonca začal určovať trendy, čo sa minimálne pokiaľ ide o rýchlosť nabíjania.

Jeho aktuálna vlajková loď podporuje až 65 wattové nabíjanie, ktoré 4000 mAh akumulátor doslova natrieska energiou len za niečo viac ako 30 minút. Technológia s názvom SuperVOOC 2.0 je momentálne v tomto smere absolútnou špičkou. Je viac ako pravdepodobné, že potrvá ešte nejakú dobu, kým ju top značky dobehnú, no Oppo ide ešte ďalej.

Oppo 125W nabijanie
Zdroj: Oppo

Minulý týždeň totiž menej známy výrobca uviedol novú generáciu nabíjania. Ide konkrétne až o 125 wattové nabíjanie, ktoré momentálne nemá obdobu. Len pre zaujímavosť, nabíjačka pre MacBook Pro 16” disponuje výkonom 96 wattov. Dá sa ňou síce nabíjať aj iPhone, no doba nabíjania sa nijako podstatne neskracuje.

Na druhú stranu Oppo na to išlo inak. Ich cieľom nebolo len vytvorenie najvýkonnejšieho nabíjania pre smartfóny, ale taktiež aj najrýchlejšie nabitie ako také. Príkladom bolo video, na ktorom je prezentované extrémne rýchle nabíjanie baterky s kapacitou 4000 mAh. Tú sa podarilo nabiť za neuveriteľných 20 minút. Podľa slov výrobcu, má byť nabitie na 41% dokonca už do piatich minút. Aby bolo dosiahnuté takto rýchle nabíjanie, bude potreba aj aktualizovanie samotnej batérie.

Ide to aj bezdrôtovo

Tie, ktoré sa momentálne montujú do smartfónov, by maximálny výkon nabíjačky nedokázali prevziať. Preto muselo Oppo pristúpiť k zmene dizajnu batérie, tak aby dokázala fungovať aj po dodaní enormného výkonu. Akumulátor sa teda skladá z dvojitých 6C článkov, ktoré sú zapojené paralelne vďaka čomu dochádza k rozdeleniu nabíjacieho výkonu do jednotlivých častí a tým sa výrazne skracuje doba nabíjania.

Okrem 125W nabíjacieho adaptéru Oppo predstavilo aj vysokovýkonné bezdrôtové nabíjanie. Konkrétne ide o technológiu AirVOOC, ktorá má maximálny výkon až 65W. Opäť však budete na využitie maximálneho výkonu potrebovať aj špeciálny hardvér. Aktuálne najrozšírenejší štandard Qi by takýto výkon nezvádol. Podľa výrobcu by sa mal 4000 mAh akumulátor bezdrôtovo, s využitím AirVOOC, nabiť do 30 minút.

Ide o skutočný prielom v oblasti nabíjania smartfónov, ktorý  výrobca vysvetľuje tým, že ho “len” prispôsobil potrebám 5G smartfónov. Tie budú totiž disponovať väčším množstvom antén a citlivejšími a výkonnejšími procesormi, ktoré si v konečnom dôsledku vypýtajú viac energie.

Na druhú stranu je úsmevné, že najväčší výrobcovia na svete sa akosi zasekli pri nabíjačkách, ktoré majú výkon do 30W. Mimochodom, Číňania deklarujú, že batéria, ktorá bude nabíjaná týmto vysokým

výkonom, bude mať po 800 cykloch životnosť stále nad 80% (pozn.: Jeden cyklus je nabitie z 0 na 100%, prípadné nabíjanie z 20 na 100% sa počíta ako neúplný cyklus). Nasadenie technológie, ktorá je označovaná aj ako “flash charge technology” by malo byť ešte v priebehu tohto roka do jedného z vlajkových modelov. Okrem 125 wattového nabíjania, má sesterská značka Oppo, Vivo nabíjanie s výkonom 120W.

Zdroj: Oppo