Úvod Aplikácie, softvér a služby Pentagon chce cloud za desať miliárd. Trump vraj protežoval Microsoft

Pentagon chce cloud za desať miliárd. Trump vraj protežoval Microsoft

75
cloud

Favoritom v súťaži na armádny cloud bol Amazon, kontrakt však napokon dostal Microsoft. Vraj preto, lebo Trump nemá Amazon rád

Federálny sudca pred pár dňami dočasne zastavil cloudový projekt Pentagonu v hodnote 10 miliárd dolárov, ktorý získal Microsoft. Dôvodom je žaloba Amazonu, ktorý obvinil americkú vládu zo zaujatosti a namietal, že súťaž na armádny cloud bola neférová.

Amazon podal žalobu minulý rok v novembri. Tvrdí v nej, že predpojatosť prezidenta Donalda Trumpa proti firme poškodila jej šance na získanie lukratívneho kontraktu. Cieľom projektu modernizácie uchovávania a spracovávania dát s názvom Joint Enterprise Defense Infrastructure (JEDI) je zlepšenie komunikácie Pentagónu s vojakmi na bojisku. S využitím umelej inteligencie má zrýchliť plánovanie a bojaschopnosť armády.

Amazon, ktorý má veľké skúsenosti v oblasti cloudových služieb, bol považovaný za favorita súťaže. Kontrakt však v októbri nečakane získal Microsoft. Predstavitelia Pentagónu uviedli, že projekt je dôležitý pre zvýšenie technologického náskoku americkej armády nad jej nepriateľmi. Hovorca Pentagónu vyjadril sklamanie z rozhodnutia súdu. Dodal, že Pentagón si je stále istý svojím výberom Microsoftu.

Čítajte viac: Americké Vesmírne sily majú nové logo, vyzerá ako zo Star Treku

Sklamanie vyjadril aj Microsoft, ktorý dúfa, že nakoniec bude môcť pokračovať v práci na projekte. Amazon minulý týždeň požadoval predvolanie Trumpa, aby svedčil v prípade. Šéf Amazonu Jeff Bezos je dlho terčom prezidentovej kritiky. Bezos je totiž majiteľom novín Washington Post, ktoré zasa často kritizujú Trumpa.