Úvod Ostatné Philips možno skoční s výrobou domácich spotrebičov

Philips možno skoční s výrobou domácich spotrebičov

52
Philips
Philips sa chce sústrediť na zdravotníctvo, divíziu domácich spotrebičov asi predá.

Podľa čelných predstaviteľov koncernu Philips by sa spoločnosť v blízkej budúcnosti chcela koncentrovať hlavne na oblasť zdravotníctva, divíziu domácich spotrebičov preto zrejme predá

Koncern Philips uviedol, že začne proces vytvárania samostatnej právnej štruktúry svojej divízie domácich spotrebičov v rámci spoločnosti. Táto divízia dosiahla v uplynulom roku tržby vo výške 2,3 miliardy eur. Pod „vytváraním samostatnej právnej štruktúry“ treba v tomto prípade rozumieť jej prípravu na predaj. To nebude jednoduchý proces, trvať by mal rok až rok a pol.

Philips
Koncernu sa darí v predaji nemocničného vybavenia, menej však v predaji domácich zdravotných monitorovacích zariadení.

Nosnými produktami divízie domácich spotrebičov sú predovšetkým vysávače, kávovary a fritézy. Špekulácie, že Philips chce túto divíziu predať de facto potvrdil aj CEO Frans van Houten. Ten pre agentúru Reuters povedal: „Pre našu spoločnosť, ako lídra v oblasti medicínskych technológií nie je tento sektor kľúčovým.“ Analytici odhadujú cenu tejto divízie približne na tri miliardy eur.

Neuspokojivé výsledky

Pokiaľ ide o zdravotnícku techniku, Philips zaznamenal výrazný pokles tržieb aj v oblasti domácich monitorovacích zariadení, ktoré sú súčasťou konceptu zdravotníckej starostlivosti na diaľku. A to až taký, že jeho šéfka Carla Kriwetová príde o svoje miesto a nahradí ju z vnútorných zdrojov firmy manažér Roy Jakobs.

Pre Philips je to totiž jedna z kľúčových divízií. Spoločnosť očakáva, že zvyšujúca sa dĺžka života a s ňou súvisiace chronické choroby zvýšia dopyt po zariadeniach, ktoré umožňujú pacientov monitorovať doma. No ich predaj pritom výrazne zaostáva za predajom divízií, ktoré predávajú nemocničné vybavenie a domáce zdravotnícke pomôcky.

Čítajte viac: Audiofilská značka Bose zatvára všetky svoje predajne v Európe a v USA

Predaj divízie domácich spotrebičov v tomto kontexte nie je úplným prekvapením. Philips totiž vo 4. štvrťroku 2019 zaznamenal pokles čistého zisku o 17 %. To je o niečo viac, než sa predpokladalo. Pokiaľ ide o konkrétne čísla, tak jeho čistý zisk v posledných troch mesiacoch minulého roka klesol na 556 miliónov eur, rok predtým bol 673 miliónov eur, analytici pritom odhadovali, že sa zníži na 602 miliónov eur.

Spoločnosť navyše oznámila, že aj štart do tohto roku bude pomalší – najmä kvôli koronavírusu.  Philips totiž v Číne zamestnáva okolo osemtisíc ľudí, už teraz je väčšina z nich z preventívnych dôvodov doma.