Úvod Ostatné Platne sú v kurze: V tržbách už možno čoskoro prekonajú CD-čka

Platne sú v kurze: V tržbách už možno čoskoro prekonajú CD-čka

666
Predaj vinylov začína byť lukratívnejší, než predaj D. Foto: Shankar S. (FLICKR)

Pokiaľ ide o celkové počty predaných kusov, CD diskov sa stále predáva o dosť viac. Vinyly sú však drahšie a v tržbách sa im už prakticky vyrovnali

S konkrétnymi číslami prišla správa RIAA MUSIC REVENUES REPORT, ktorá analyzovala vývoj za prvých šesť mesiacov tohto roku. A ukázala zaujímavé trendy.

Americký trh jednoznačne ovládajú streamovacie služby, generujú až 80 percent príjmov. Patria tam predplatné služieb ako Spotify, TIDAL, Apple Music, Amazon a ďalších, platených rádií ako Sirius XM, Pandora a podobne a v neposledno

m rade aj služieb, podporujúcim streaming on-demand, napríklad YouTube alebo Vevo. Tie sa v súčte vyšplhali až na 4,3 miliardy dolárov, čo predstavuje výrazný 26-percentný medziročný nárast.

Porovnanie tržieb v USA za prvý polrok 2019. Foto: RIAA

Zaujímavé je však porovnanie predaja CD-diskov a gramoplatní. Kompaktných diskov sa v USA v prvom polroku predalo 18,6 milióna, vinylová presne o 10 miliónov menej. Pokiaľ však ide o príjmy, CD-čka hudobným spoločnostiam priniesli v prvom polroku tržby vo výške 247,9 milióna dolárov, platne len o niečo menej – 224,1 milióna. Je možné, že v druhom polroku sa tento rozdiel úplne zotrie.

V každom prípade však fyzické nosiče sú sekundárnou záležitosťou, podieľajú sa totiž na celkových tržbách len deviatimi percentami.