Intelu sa v poslednom roku moc nedarilo. Marže sa kvôli slabým produktovým líniám postupne znižujú a príjem zo serverových produktov už nejakú dobu klesá. Dôvodom je hlavne vysoká konkurencia zo strany AMD, Nvidie a ďalších konkurentov využívajích sady ARM a RISC-V. Aké architektúry si pre nás Intel prichystal na nasledujúcich 5 rokov a podarí sa Intelu vrátiť na prvé miesto?
Alder Lake:
Informácie o Alder Lake sú už dlhodobo známe. Alder Lake bude vytvorený na zjednodušenom 7nm procese(premenovaný 10nm proces), ktorý výkonovo zhruba odpovedá 7nm procesu od TSMC. Hlavný cieľ Intelu je hlavne konkurencieschopnosť v oblasti jednojadrového výkonu. Z hľadiska výrobného procesu bude Intel v nasledujúcich rokoch pozadu oproti AMD. Energeticky preto nebude možné poskytnúť rovnaký počet jadier ako AMD, a preto poskytne istý kompromis. Menšie jadrá sú energeticky efektívnejšie ako veľké jadrá a očakáva sa, že pri skvelej optimalizácii atom–ových jadier dosiahnu 3 malé jadrá cca výkon jedného veľkého jadra.
Intel bude tým pádom konkurovať AMD hlavne v hrách a aplikáciách, ktoré preferujú jednojadrový výkon a bude zaostávať v aplikáciách, ktoré preferujú viac jadier. Najvyššia kombinácia jadier bude 8 veľkých a 8 malých jadier. Alder Lake bude konkurovať ZEN3+ alebo ZEN3D podľa toho, ako sa to rozhodne AMD pomenovať.
Raptor Lake:
Raptor Lake by mal byť konkurencia ZEN4. IPC pri veľkých jadrách bude veľmi podobné s Ryzenom, ale z hľadiska efektivity bude mať AMD aj vďaka 5nm procesu, výhodu. Raptor Lake vylepší hlavne veľké jadrá a zatiaľ nie je úplne jasné akých vylepšení sa dočkajú malé jadrá. Počet malých jadier sa však zdvojnásobí, takže najvyššia konfigurácia bude mať 8 veľkých a 16 malých jadier. ZEN4 bude mať pravdepodobne maximálnu konfiguráciu 16 veľkých jadier takže po nejakom vylepšení má Intel šancu udržať sa na relatívne podobnej úrovni.
Meteor Lake:
Meteor Lake prinesie dlaždice podobné čipletom, ktoré AMD používa v Ryzenoch. Intel bude mať tým pádom väčšiu flexibilitu v oblasti kombinácie viacerých výrobných procesov. Pripomeniem len, že technológia čipletov do veľkej miery pomohla AMD prekonať mnohé ekonomické problémy so škálovaním architektúr a takisto zlepšila efektivitu produkcie nakoľko výťažky pri produkcií menších čipletov sú väčšie, ako pri monolitických architektúrach. Intel bude vyrábať niektoré dlaždice vo svojich fabrikách a na ostatné využije kapacitu TSMC. Podľa všetkého však bude Meteor Lake stáť proti architektúre ZEN5, ktorá okrem veľkých vylepšení IPC a nového 3nm výrobného procesu zvýši počet jadier na 24.
Arrow Lake:
Arrow Lake bude pravdepodobne stáť proti ZEN5. Intel predpokladá, že sa im podarí interval znížiť z roka a pol na pol roka, to znamená, že Arrow Lake by mal vyjsť relatívne rýchlo po uvedení Meteor Lake. Očakáva sa konfigurácia 8 veľkých a 32 malých jadier. Pokiaľ bude výkon 2 malých jadier na úrovni výkonu 1 veľkého jadra od AMD tak bude mať Intel veľmi konkurencieschopnú architektúru. ZEN5 však bude robený na 3nm procese a takisto prinesie kombináciu malých a veľkých jadier. Okrem toho sa hovorí, že AMD predstaví pri ZEN5 4 way SMT, teda technológiu 4 vlákien na jedno jadro. Uvidíme, čo sa nakoniec pretaví do praxe. Je však pravdepodobné, že aj Intel už bude mať pripravených pár tromfov, ktoré ešte nechce odhaliť.
Lunar Lake:
O Lunar Lake sa nevie veľmi veľa informácii. Malo by však dôjsť veľkému zvýšeniu výkonu a IPC. Akým spôsobom však dosiahne Intel veľké výkonové vylepšenie nie je zatiaľ známe. Lunar Lake bude však prvá architektúra, s ktorou sa Intel dotiahne a možno aj prekoná AMD, čo sa týka architektúry. Čo sa týka výrobného procesu bude mať však AMD stále výhodu.
Nova Lake:
Nova Lake by mal byť bod obratu, po ktorom má Intel jednoznačne prekonať AMD. Hovorí sa až o 50% zvýšení výkonu, čo je veľmi veľa. Zároveň sa predpokladá, že v tej dobe Intel dobehne TSMC vo výrobnom procese. Veľké jadrá by mali byť postavené na novej architektúre Panter Cove, kvôli ktorej si Intel zobral naspäť do radov veterána Glenna Hintona, ktorý stál za architektúrou Nehalem, ktorá v minulosti spôsobila AMD v tej dobe obrovské problémy. 50% zvýšenie výkonu však kľudne môže v tom období dosiahnuť aj AMD, ktoré už teraz pravdepodobne postupne pracuje na architektúrach ZEN 5 a ZEN 6.
Dostane sa Intel opäť na vrchol?
Pri celkovej analýze Intelu sa stačí pozrieť na všetky predchádzajúce architektúry od roku 2011. Český portál diit.cz v podobnom článku na konci spracoval krátku analýzu technologických pokrokov od Intelu. V priemere to vychádza, že Intelu sa za posledných 10 rokov darilo vylepšovať IPC o cca 9%. Intel zároveň kvôli monolitickej architektúre veľmi dlho udržiaval maximálny počet jadier na 4. Na to, aby Intel porazil konkurenciu v podobe AMD, Nvidie a novú konkurenciu využívajúcu inštrukčné sady, ako ARM alebo RISC-V tak bude musieť podať omnoho lepší výkon aký podával za posledných 10 rokov. To sa so zhoršujúcou finančnou kondíciou bude robiť veľmi ťažko, ale možno sa Patovi Gelsingerovi nakoniec skutočne podarí Intel reštartovať.