Úvod Ostatné Policajti problematické kamery za 100 miliónov napokon nedostanú

Policajti problematické kamery za 100 miliónov napokon nedostanú

300
kamera

Tender na odevné kamery určené na monitoring policajných zložiek, vrátane odevných kamier, ochranu budov, verejných priestorov a súvisiacej infraštruktúry a ich servis vraj boli šité na mieru konkrétneho dodávateľa.

Úrad pre verejné obstarávanie zamietol odvolanie sa ministerstva vnútra voči októbrovému zrušeniu tendra na obstarávanie kamerových systémov pre policajtov za takmer 100 miliónov eur.

Predmetom zákazky mala byť dodávka kamerových systémov určených na monitoring policajných zložiek, ochranu budov, verejných priestorov a súvisiacej infraštruktúry. Okrem kamier, potrebnej techniky, káblov a konektorov zahŕňa zákazka aj všetky súvisiace licencie a služby zabezpečenia štvorročnej servisnej podpory dodávaných zariadení. V sume bola zarátaná aj konfigurácia a inštalácia technických zariadení. Ministerstvo zároveň požadovalo aj ocenenie služieb technického špecialistu.

kamery
Odevné kamery používajú policajti v mnohých štátoch, naši mali dostať výbehové modely.

Verejné obstarávanie rezort vnútra vyhlásil v novembri minulého roka. Z vestníka Úradu pre verejné obstarávanie vyplýva, že celková odhadovaná hodnota nákupu bola viac ako 99,5 milióna eur bez DPH. Jeho dôležitou časťou boli aj odevné kamery, ktoré mali slúžiť predovšetkým na monitorovanie a záznam práce policajtov. Nákup mal byť hradený čiastočne z euorofondov, podľa niektorých odborníkov bol predražený až o polovicu, navyše mu vyhovovali staršie výbehové typy kamier, pri ktorých je predpoklad, že by inak už na trhu neobstáli.

Úrad pre verejné obstarávanie tvrdí, že MV porušilo zákon o verejnom obstarávaní tým, že neopísalo predmet zákazky úplne a nestranne. Podľa neho boli podmienky šité na mieru konkrétnym firmám. Úrad videl pri tendri priestor na to, aby rezort opísal predmet zákazky dostatočne presne a zrozumiteľne aj bez odkazovania na konkrétnych výrobcov prostredníctvom funkčných a výkonnostných požiadaviek.  Vyzerá to dokonca tak, že časť technických požiadaviek bola priamo prekopírovaná z technologickej špecifikácie konkrétnych modelov.

Čítajte viac: Železničná spoločnosť má nový web postavený na WordPresse, stál vyše 82-tisíc eur

Úrad tiež konštatoval, že rezort neumožnil predloženie ekvivalentných produktov. Podľa slov hovorkyne neuviedol v súťažných podkladoch všetky informácie podstatné na vypracovanie ponuky. „Rada úradu pritom vychádzala zo záverov znaleckého posudku, ktorý si nechala v odvolacom konaní vypracovať znaleckým ústavom,“ zdôraznila Zvončeková. Za dostatočné nepovažovala rada úradu ani odôvodnenie nerozdelenia predmetu zákazky a potrebu zadávania takto druhovo veľkého predmetu zákazky v rámci jedného obstarávania.