Úvod Ostatné Polícia bude mať svoju vlastnú mobilnú aplikáciu, predstaví ju čoskoro

Polícia bude mať svoju vlastnú mobilnú aplikáciu, predstaví ju čoskoro

31
Polícia
Slovenská polícia bude mať svoju vlastnú mobilnú aplikáciu. Foto: Polícia SR, Facebook

Polícia spustí svoju mobilnú aplikáciu zrejme už  v januári.  Bude mať napríklad bezpečnostné tlačidlo, prostredníctvom ktorého bude možné nenápadne privolať hliadku na miesto trestného činu v prípadoch, ak by ústny telefonát na linku číslo 158 predstavoval riziko.

V testovacej prevádzke bude aplikácia sprístupnená najprv pre Bratislavu. Polícia uvádza, že dôvodom sú najmä časté nočné incidenty v centre a pomôže aj v prípadoch, keď je obeťou domáceho násilia žena a pred agresívnym mužom sa schová v inej miestnosti, pričom sa bude báť volať.  Bratislava je dostatočne veľká na to, aby sa v priebehu relatívne krátkeho obdobia otestovala funkčnosť aplikácie a vychytali sa prípadné problémy.

Počas jej pilotnej prevádzky  podstúpi aj rôzne formy moderovaných testov, aby sa po celoplošnom spustení stala plnohodnotnou pomôckou. Je to dôležité, lebo sa predpokladá jej využitie najmä  v kritických situáciách. A v nich by rozhodne nemala zlyhať.  Následne by sa postupne mala rozširovať do ďalších miest.

Na tomto projekte policajti pracujú od polovice roka 2019. Jej spustenie sa plánuje v prvých týždňoch roka 2020, presný dátum zatiaľ nie je známy. Aplikácia pritom nebude plnohodnotnou náhradnou alebo sesterským projektom núdzovej linky 158. Tá aj naďalej bude fungovať v plnom rozsahu.

Čítajte viac:

Ideálny darček: Smart hodinky pre malé deti rodičov upozornia, ak opustia bezpečnú zónu, deti cez ne môžu telefonovať

Technické parametre, funkcionality, spôsob zberu ďalších informácií od nahlasovateľov trestných činov, ako aj bezpečnostné opatrenia pred zneužitím aplikácie zatiaľ policajti nezverejnili, urobia tak až krátko pred jej spustením, respektíve spolu s jej spustením.

Aplikácia bude v ďalších fázach aktualizácií rozširovaná o ďalšie funkcie. Pôjde napríklad o zasielanie notifikácií v mimoriadnych prípadoch (terorizmus, streľba, prírodná katastrofa apod.), vyhľadávanie policajných útvarov podľa hľadanej služby alebo o prehľad nezvestných a hľadaných osôb.

Aplikácia bude zdarma dostupná pre mobilné telefóny s operačným systémom Android a iOS.