Úvod Ostatné Politika podľa Apple: Rusom ukazujú také mapy, aké si želajú vidieť, my...

Politika podľa Apple: Rusom ukazujú také mapy, aké si želajú vidieť, my vidíme iné

72
Apple Maps
V mapách Apple je už Krym ruský - ale iba pri pohľade z Ruska. Foto: Pixabay

Spoločnosť Apple podľahla tlaku ruských politikov a na mapách Krym zobrazuje ako súčasť tejto krajiny – ale iba ak sa na ne dívate priamo z Ruska.

Spoločnosť Apple sa proti svojej vôli ocitla v centre rusko-ukrajinského sporu, týkajúceho sa anektovaného Krymu. Len pre osvieženie – Krym je súčasťou Ukrajiny a tá pred rozpadom Sovietskeho zväzu patrila medzi jeho federálne súčasti.

Takto už viadia Simferopoľ tí, ktorí sa na mapy a aplikáciu Počasie od Apple dívajú z územia Ruska.

Po neúspešných pokusoch o vytvorenie nástupníckeho spoločenstva sa stala Ukrajina definitívne samostatnou.  Jej súčasťou zostal aj strategicky dôležitý Krymský polostrov. V roku 2014 ho však Rusko pomocou vojenskej sily obsadilo a následne na obsadenom území zorganizovalo referendum, v ktorom obyvatelia podporili jeho pripojenie k Rusku.

To s pripojením Krymského polostrova k svojmu územiu vyjadrilo súhlas. Väčšina štátov však formálne tento akt neakceptovalo, Krym aj naďalej považuje za súčasť Ukrajiny a odvtedy trvá spor o charakter tohto mimoriadne dôležitého územia. V ňom Rusko využíva všetky dostupné spôsoby argumentácie, presviedčania, propagandy a ekonomického nátlaku, aby svoj nárok podporila.

Alibistický prístup

Najnovšie sa tomuto tlaku podriadila aj spoločnosť Apple, ktorá od polovice tohto týždňa
Ruskom anektovaný Krymský polostrov začala na mapách a aplikáciách o počasí zobrazovať ako súčasť Ruska.

Čítajte viac: Spoločnosť Adobe vypla Photoshop celému štátu, peniaze predplatiteľom nevráti

Urobili to ale veľmi alibisticky – takto ho ľudia vidia iba vtedy, ak sa na mapy a aplikáciu Počasie od Apple dívajú z územia Ruska. A ako ho vidíme my ostatní? Tu v Apple opäť siahli po alibistickom riešení. Zatiaľčo pri väčšine ostatných destinácií sa zobrazuje aj štát, tak pri lokalitách na problematickom Krymskom polostrove nie. Vidno to aj na našom obrázku. Ak si zadáte do Máp napríklad Bratislavu, vidíte zároveň aj štát, na ktorého území sa nachádza – teda Bratislava, Slovakia. Ak si tam ale zadáte Simferopoľ,druhé najväčšue mesto na Krymskom polostrove, tak pri ňom nevidíte žiadny štát.

Pri Bratislave sa štát v mapách Apple zobrazí, pri Simferopole nie…

O tom, že Apple vyhovel požiadavke Ruska a Krym začal na svojich mapách a v aplikáciách znázorňovať ako ruské teritórium, informovali v stredu ruskí poslanci. Od stredy sa sporný čiernomorský polostrov zobrazuje ako súčasť Ruska.

Ukrajinský minister zahraničných vecí Apple odporučil, aby sa radšej ako globálnej politike venoval novým technológiám a zábavnému priemyslu, ktoré predstavujú jeho silnejšiu stránku.

Niektorí Ukrajinci vyzývajú na bojkot zariadení firmy Apple. Aby sme však z politického alibizmu neobviňovali len Apple – úplne rovnaký prístup zvolila pri mapách aj spoločnosť Google, navyše ruskému tlaku odolávala podstatne kratšie.