Úvod Gadgety Poradíme vám s výberom autokamery

Poradíme vám s výberom autokamery

53

Kedysi sme sa stretávali s otázkou, prečo si zaobstarávať do auta „čiernu skrinku“ alebo teda autokameru. Dopravná situácia na slovenských cestách je dostatočnou odpoveďou. Navyše sa technologicky významne vyvinuli a prinášajú množstvo užitočných funkcií.

Otázkou tak ostáva, akú kameru si vybrať, aby vyhovovala práve vašim potrebám. Navyše s prichádzajúcim školským rokom a návratu áut na cesty miest je teraz ideálny čas si tohto pomocníka zaobstarať.

Ako sa teda postaviť k výberu? 

Pri rozhodovaní o novej autokamere je potrebné zamerať sa na hlavné vlastnosti. Najdôležitejšia je kvalita obrazu, ktorú ovplyvňuje rozlíšenie snímacieho čipu. To by malo byť minimálne Full HD, ideálne 2K, prípadne 4K, ale tam už treba počítať s veľkosťou zachyteného videa a zvýšeným nárokom na pamäťovú kartu.

Nemenej dôležitou je optika. Sledujte svetelnosť objektívu, nižšie číslo je lepšie. Ďalším faktorom je uhol záberu, ideálny je okolo 150°, pri vyššom uhle je potom záber skreslený. Tým získate, že obraz, a teda natočený dôkazný materiál, bude čitateľný a relevantný v prípade dopravnej nehody. Ak budete chcieť v zázname vidieť aj polohu, zvoľte si model s GPS modulom. Pri zakúpení autokamery s GPS si overte, či je vybavená aj databázou rýchlostných radarov. Kamera vás na blížiaci sa statický radar upozorní a máte dosť času dať dole nohu z plynu.

Medzi ďalšie rozhodovacie faktory môže patriť aj spôsob ovládania autokamery. Na výber máte tlačidlá priamo na kamere alebo ovládanie cez aplikáciu v mobilnom telefóne. Každému môže vyhovovať niečo iné. No a napokon tu máme funkcionality, ktoré prinášajú niečo navyše alebo môžu spríjemniť jazdu. Sem patrí napríklad ovládanie hlasom, CPL filtre pre zlepšenie viditeľnosti, superkondenzátor namiesto batérie, parkovací mód, spracovanie obrazu s protisvetlom, či varovanie pri opustení jazdného pruhu.

Aké sú typy kamier?

Vývoj autokamier má za sebou dostatok času, v priebehu ktorého vzniklo množstvo variácií a typov prevedenia, takže sú schopné vyhovieť širšiemu spektru zákazníkov a ich potrebám.

Lamax C9

Najbežnejším riešením je klasická štandardná kamera s displejom, ktorá sa umiestňuje na predné sklo – monitoruje dianie pred autom a má najväčšie zastúpenie na trhu. Sú ponúkané ako s prísavkou na sklo, tak aj s obojstrannou lepiacou páskou pre stabilnejšiu a pevnejšiu fixáciu (obraz sa tak netrasie). Z ponuky značky LAMAX je to napríklad modely T6 GPS WiFiLAMAX C9 GPS, TrueCam má zasa kameru H5 WiFi.

TrueCam H5

Ďalšou kategóriou sú duálne autokamery. Oproti klasickým predným autokamerám disponujú aj zadnou kamerou. Ich výhoda spočíva v možnosti strážiť si zadnú časť svojho automobilu, a mať tak prípadný dôkaz pri náraze zozadu. Ďalšou výhodou je, že pri parkovaní budete mať prehľad, ako ďaleko a kam môžete s automobilom zacúvať. Ak kameru napojíte priamo na cúvacie svetlo, tak pri zaradení spiatočky sa displej automaticky prepne na zadnú autokameru a hneď vidíte, kam cúvate. Zadná kamera sa dá použiť aj pre kontrolu prevážaného nákladu vo väčších dodávkach. Takouto kamerou je napríklad TrueCam M7 GPS Dual.

TrueCam H7

Pomerne novou kategóriou sú kamery bez vstavaného displeja. Sú malé a nenápadné, čo je ich najväčšou prednosťou. Vďaka absencii displeja im nemuselo byť uberané na kvalite záznamu a vybavenosti, takže získate solídnu autokameru, o ktorej však nikto netuší. Ovládajú sa väčšinou cez aplikáciu v mobilnom telefóne, ktorý sa ku kamere pripojuje cez Wi-Fi. Jednou z nich je napríklad TrueCam H7 GPS 2.5K

Lamax S9

Jedny technologicky najzaujímavejších autokamier na trhu sú zrkadlové kamery. Zvládajú funkciu ako zrkadla, tak prednej aj zadnej kamery zároveň. Väčšinou majú všetky základné aj doplnkové funkcie a pri modeli od značky LAMAX mysleli aj na bezpečnosť pri ich ovládaní. Aby ste pri šoférovaní nemuseli dávať ruky preč z volantu, stačí dať autokamere hlasový pokyn a ona vykoná požadovaný úkon. Spraví fotografiu, či uzamkne natáčané video. Ani tieto kamery priveľmi nelákajú prípadných zlodejov, pretože vyzerajú ako klasické vnútorné zrkadlo. Spomínaným modelom od LAMAX je kamera S9 Dual GPS.

 

Najčastejšie používané skratky v popisoch autokamier:

Aby ste sa rýchlo vyznali v najčastejších funkciách a vlastnostiach autokamier, tu je ich stručný prehľad.

G-senzor: G-Senzor zaznamenáva smer vašej jazdy v trojrozmernom priestore. Dokáže tak rozpoznať náhly náraz a automaticky uzamknúť aktuálny záber proti prepísaniu záznamom v slučke.

Detekcia pohybu: Kedykoľvek snímač zaregistruje pohyb, autokamera začne automaticky nahrávať všetko dianie pred autom aj v dobe vašej neprítomnosti.

Záznam do slučky: Akonáhle dôjde k zaplneniu pamäte, kamera začne automaticky premazávať najstaršie zábery. Nie je teda potrebné súbory premazávať ručne, autokamera sa o všetko postará.

Ochrana záznamu: Aby vám záznam do slučky nepremazal dôležitý záber, stačí stlačiť jedno tlačidlo a aktuálny záznam je automaticky ochránený proti prepísaniu.

Časozberné video: Umožňuje vytvárať video pomocou snímok v intervale 0.2 s, 0.5 s a 1 s. Pri trvalom napájaní umožňuje dlhodobo monitorovať dianie okolo zaparkovaného vozidla.

Parkovací mód: Vďaka parkovaciemu módu môže byť vozidlo ponechané na mieste (väčšinu kamier je pritom nutné mať neustále pripojené k napájaniu). Ak nastane situácia, že do vozidla narazí iné alebo ho vandali poničia, autokamera automaticky spustí nahrávanie a vďaka G-senzor budete mať celý incident nielenže zaznamenaný, ale i uzamknutý proti prepísaniu.

LDWS „Lane Departure Warning System“: Táto funkcia Vás upozorní, kedykoľvek začnete neplánovane vybočovať z jazdného pruhu (mikrospánok, iné nepozornosti).

FCWS „Forward Collision Warning Systém“: Táto funkcia deteguje rýchlo blížiaci sa objekt a varuje pred čelným stretom.

WDR „Wide Dynamic Range“: Funkcia široký dynamický rozsah pomáha kamere vyrovnať ostrý kontrast svetla a tieňa, čo zaistí jasné zábery, aj keď práve vychádzate z tunela.

CPL a UV filter: Tieto filtre chránia objektív a zaisťujú ešte vyššiu kvalitu obrazu. CPL filter zaistí odstránenie nepríjemných odrazov svetla a odleskov čelného skla auta. UV filter v prípade potreby zaistí väčšiu živosť a sýtosť farieb.

Superkondenzátor: Superkondenzátor lepšie zvláda zmeny teplôt, je spoľahlivejší, bezpečnejší a vydrží násobne dlhšie. Pre svoju prevádzku potrebuje byť neustále pripojený k nabíjaniu, čo je u autokamery samozrejmosť.