Úvod Inteligentné autá a elektromobily Pôvodný plán bol elektromobil, Dyson však neodhadol náklady

Pôvodný plán bol elektromobil, Dyson však neodhadol náklady

87
elektromobil dyson

Elektromobil Dyson bol ambiciózny projekt, pri ktorom zakladateľ značky precenil svoje možnosti, no zostal po ňom aspoň funkčný prototyp, ktorý sa rozhodne oplatí pozrieť si.

Vývoj týchto špeciálnych ventilátorov trval menej ako tridsať dní a dokazuje, čoho sú ľudia v okolí Jamesa Dysona schopní. Nádherný zrenovovaný hangár, ktorý bol domovom pôvodného projektu „elektromobil Dyson“ obsadili špecialisti a nový tím vývojárov, ktorí vyvinuli dôležitý prístroj s ohľadom na plánovaný dopyt britského zdravotníctva. Ten však nakoniec opadol a tak Dyson vyváža svoj netradičný produkt do iných krajín sveta, kde pomáha dýchať pacientom a zachraňuje životy.

Dyson elektromobil

Zaujímavý je však príbeh samotného elektromobilu spoločnosti Dyson. Myšlienka čistejšej dopravy fascinovala Jamesa Dysona natoľko, že sa ešte niekedy okolo roku 2016 rozhodol na trh uviesť vlastný elektromobil. Nie však na základe cudzích komponentov.

Dyson elektromobil

Všetko si plánoval vyvinúť sám. V prvom rade ale potreboval adekvátne miesto. Na to poslúžila stará letecká základňa Hullavington, ktorú Dyson získal po dlhých mesiacoch vyjednávania s pôvodnými majiteľmi pôdy pod letiskom ešte spred vojny (podľa prísnej anglickej legislatívy nebolo inej cesty).

Dyson elektromobil

Ďalšiemu vývoju tak nestálo nič v ceste a Dyson pri svojej túžbe splniť si sen samozrejme vyvinul niekoľko kľúčových inovácii a z plánovaných dvoch miliárd vývoj prototypu pohltil už vyše 500 miliónov. Ani tie však nestačili na to, aby projekt dotiahol do úspešného konca. Aj vzhľadom na obrovské náklady, ktoré tento vývoj sprevádzali, Dyson projekt vlastného elektromobilu zrušil  sodôvodnením, že precenil jeho komerčný potenciál.

Dyson elektromobil

Ostalo nám tak iba niekoľko nádherných fotografií zaujímavého auta, ktoré by sa v dnešnom svete určite nestratilo. Dyson funkčný prototyp predstavil minulý mesiac, bohužiaľ, zostane len pri ňom. Samotnú kapitolu by si zaslúžil už len interiér, ktorý by zahanbil aj exkluzívne domáce kreslá.

Dyson elektromobil

Ostáva nám už len veriť, že raz si Dyson svoj sen aj tak splní. Či už v spolupráci s niekým iným, alebo sám neskôr. Pokiaľ by totiž vysnívaný elektromobil fungoval tak, ako ostatné produkty značky, mnoho významných automobiliek by bolo veľmi smutných.

Dyson elektromobil