Úvod Ostatné Pozrite sa, aké dáta z našich mobilov bude štát zbierať

Pozrite sa, aké dáta z našich mobilov bude štát zbierať

24
lokalizácia

Mobilní operátori poskytnú Úradu verejného zdravotníctva SR len dáta o našom pohybe bez akýchkoľvek správ, hovorov alebo prepojení na iné telefónne čísla.

Už v niekoľkých článkoch sme písali o výhodách a rizikách, ktoré môže priniesť povolenie sledovať a zbierať niektoré dáta z našich mobilov v snahe zastaviť koronavírus.  Zákon bol včera večer prijatý a o tom, ako bude zbieranie mobilných dát v praxi vyzerať, informovala vicepremiérka pre investície a informatizáciu Veronika Remišová v stredu. Malo by byť čiastočne na dobrovoľnej báze.

“Počet nakazených novým koronavírusom narastá a táto vláda robí maximum a prijíma viacero opatrení v boji proti ochoreniu COVID-19. Jedným z nich je aj návrh zákona, ktorý včera schválila vláda a ktorý, bohužiaľ, opoziční poslanci absolútne nesprávne interpretujú, aby si nahnali aj v týchto ťažkých časoch politické body,” uviedla Remišová.

Čítajte viac: Sledovanie mobilov je riešením, ktoré môže priniesť viac škody, než úžitku

Samotné riešenie má podľa Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII) fungovať tak, že operátori call centra budú telefonicky kontaktovať už infikované osoby. Na základe ich súhlasu použijú lokalizačné dáta operátorov a pomôžu im spomenúť si, kde sa vo vymedzenom časovom intervale pohybovali a s kým sa stretli. “Vytvorí sa tak zoznam potenciálne infikovaných osôb, ktorý bude poskytnutý ÚVZ SR a tieto osoby budú následne prednostne testované,” vysvetlil úrad.

Lokalizácia bez obsahu

Ako ďalej zdôraznil ÚPVII, návrh zákona sa netýka zberu prevádzkových údajov ani obsahu prenášaných údajov, ktoré sú predmetom telekomunikačného tajomstva. “Dáta sa budú využívať a uchovávať len počas maximálne nevyhnutého času. V Českej republike boli vymazané po šiestich hodinách,” vysvetľuje úrad.

To,čo nebolo expresis verbis povedané, je, že určite nejde len o známych nakazeného, takže vyhodnocované budú aj dáta od ľudí, ktorí sa pohybovali v jeho bezprostrednej blízkosti, mohli s ním prísť do priameho kontaktu a budú cez SMS informovaní o riziku. S týito dátami nemožno narábať úplne anonymizovane, pretože to neposkytuje možnosť overiť si, či skutočne testy absolvovali a bez toho to nedáva zmysel.

„Toto opatrenie robíme s cieľom zbierať údaje na to, aby sme dokázali identifikovať chorých a ochrániť potenciálne nakazených. Touto úpravou zavádzame špecifikáciu, na aký účel ideme využívať lokalizačné dáta pri mimoriadnej situácii v zdravotníctve. V žiadnom prípade nie je toto opatrenie nástrojom na sledovanie ľudí, ako sa to snažili opoziční poslanci “prekrútiť,” zdôraznila Remišová.