Úvod Inteligentné autá a elektromobily Pozrite sa, či možno elektromobil za 30 minút nabiť na 300 kilometrov

Pozrite sa, či možno elektromobil za 30 minút nabiť na 300 kilometrov

49
elektromobil
Mercedes EQC sa dokáže sám preraďovať aj z pruhu do pruhu.

Pod skratkou UFC sa skrýva slovné spojenie UltraFast Charger. Inak povedané, rýchlonabíjačka pre elektromobil, ktorá má nabíjací výkon až 150 kW. V praxi sme ju otestovali spolu s elektrickým Mercedesom EQC.

Elektromobil Mercedese EQC sa v poslednom čase teší pomerne veľkému záujmu. Patrí totiž k technologicky najvyspelejším elektromobilom na našom trhu.  Ako je to s jeho skutočným dojazdom a rýchlosťou nabíjania ultrarýchlych nabíjačiek, ktoré sa v poslednom čase objavili na Slovensku sme otestovali spolu s kolegami z automobilového portálu ŠtartStop.

Auto bolo možné dobíjať nabíjacím výkonom 110 kW.

Mercedes EQC patrí zatiaľ k relatívne málo elektromobilom na našom trhu, ktorý je schopný potenciál ultrarýchlych dobíjacích staníc naplno využiť. A čo to znamená v praxi? Reálne ho môžete dobíjať s výkonom až 110 kW, takže sa nám skutočne po približne tridsiatich minútach na nabíjačke podarilo dobiť na ďalších vyše 300 kilometrov jazdy.

Čítajte viac: Prvá ultrarýchla nabíjačka na Slovensku dobije za 15 minút auto na ďalších 400 km

To je však len jedna z jeho technologických vymožeností. EQC má napríklad aj adaptívny tempomat, s ktorým sa nielen prispôsobí rýchlosti vozidiel pred sebou, ale ich dokáže sám aj predbiehať a preraďovať sa z pruhu do pruhu. Pravda, vodič musí mať počas jazdy ruky na volante a keď chce, aby jeho EQC predbehlo iné vozidlo, musí aktivovať smerovku.

Ako to celé naozaj funguje v praxi, ako sa dá auto ovládať hlasom a akú má takýto veľký a relatívne ťažký elektromobil skutočnú spotrebu v prípade, ak sa počas jazdy nijako neobmedzujete si môžete pozrieť v nasledujúcom videoteste: