Úvod Mobily Prečo ceny smartfónov neustále stúpajú?

Prečo ceny smartfónov neustále stúpajú?

151

Ceny smartfónov sa každý rok postupne menia. Tento jav je v ekonomike bežný a je spôsobený hlavne infláciou a stúpajúcou cenou čipov. Ceny zariadení však za posledné 2 roky stúpali neprirodzene rýchlo. Čo stojí za zvyšovaním a kde sa ceny zastavia?

Najlacnejšie smartfóny 60 až 100 eur:

Zariadenia v najlacnejšej kategórii ponúkajú len základnú výbavu s veľmi lacným telom a dizajnom. Napriek tomu však aj táto kategória prešla postupne zmenami. Kedysi bolo štandardom, že na lacných smartfónoch ste našli aj 2 verzie starú verziu androidu pričom aktualizácie na nové verzie boli skôr výnimkou ako samozrejmosťou. 

Google však posledných pár rokov tvrdo pracoval na zjednodušení aktualizácií pre výrobcov androidu. Výsledkom toho je, že aj na lacnom zariadení väčšinou nájdete najnovšiu verziu androidu pričom pravdepodobne dostanete jednu alebo dve aktualizácie. Veľkosť RAM, ktorá bola v minulosti najväčším limitujúcim faktorom sa takisto pomaly zvyšuje na 4 až 6Gb.

Inak nenastali veľké cenové zmeny. Dnes je však aj smartfón za 100 eur relatívne použiteľné zariadenie.

Low-end 100 až 400 eur:

Kategória lowendu sa mení prekvapivo dynamicky. V minulosti sme videli kvalitné value phones hlavne vo vyšších kategóriách. Postupne sa však kúsky s najväčšou hodnotou za peniaze objavujú hlavne v tejto cenovej kategórii.

Najlepšie smartfóny v tejto kategórii sú napríklad kúsky od Xiaomi alebo Poco, popr. Iphone SE. Táto kategória sa bude aj naďalej meniť veľmi rýchlo. Výrobcovia, ako Xiaomi alebo Realme sú veľmi agresívni a postupne prichádzajú s prémiovejšími materiálmi, výkonnými snapdragonmi z rady 700 alebo 8Gb RAM. Cena sa však bude takisto posúvať trošku vyššie.

Momentálne zariadenia s najvyššou hodnotou nájdete s cenovkou okolo 200 eur. V budúcnosti, s tým, ako sa predlžujú cykly, sa bude cena „value phones“ posúvať na hranicu 300 až 400 eur. Výhodou je, že bežný človek to moc nepocíti, lebo tento rast celkom presne kopíruje rast inflácie.

Mid-range 400 až 800 eur:

Inflácia, ale aj iné faktory, ako stúpajúca cena čipov majú dosť veľký vplyv, aj na cenu mid-rangových zariadení. Tie však zostali vo veľmi zvláštnom mieste. Oneplus, ktorý bol hlavný predstaviteľom kvalitných flagship-killers sa rozhodol po niekoľkých rokoch svoju stratégiu zmeniť a kvalitné vlajky s nízkou cenou nahradil lacnými zariadeniami ako Oneplus Nord alebo N100. Obidve sú veľmi kvalitné zariadenia, ale so svojou výbavou sa strácajú medzi smartfóny od Xiaomi alebo realme.

Ak si však v súčasnosti kúpite mid-rangové zariadenie tak je veľmi pravdepodobné, že vám vydrží aj niekoľko rokov. Výkonovo majú tieto smartfóny dostatočnú rezervu aby ani po 2 rokoch nesekali a spolu s pravidelnými updatmi sú tieto zariadenia vhodné pre veľkú časť populácie.

S vyššou cenou sa potom hodnota za peniaze začína postupne znižovať a na vlajkových lodiach od Oneplus je tento trend vidieť. Kedysi to boli skvelé zariadenia, o ktorých každý hovoril. So zvyšujúcou cenou však stratili pre mnohých ľudí význam.

Mid-range je však dlhodobo ohrozovaný value-phones z kategóriu lowendu. Tým pádom cena podobne, ako pri lowende celkom dobre kopíruje rast inflácie.

High-end 800 až 1500 eur:

Pri high-ende sa výrobcovia za posledné roky utrhli z reťaze. Typicky Samsung, Apple a Xiaomi ponúkajú vlajkové lode s dobrou hodnotou, ale potom ponúkajú aj verzie ako plus a pro, ktoré ponúkajú niečo navyše za nepomerne vyššiu cenu.

Ceny high-endu v roku 2020 výrazne nestúpali. Viaceré modely dokonca zlacneli. Zdroj:androidAuthority

Priemerná cena vlajkových lodí však doteraz stúpala pomaly a pomaly bude stúpať aj naďalej až do momentu, kým nastanú 2 veľké zmeny. Prvá zmena sa bude týkať hlavne dizajnu, ktorý po dlhej dobe bude uhladenejší a elegantnejší. Druhá zmena príde neskôr, keď sa skladateľné zariadenia dostanú do formy vhodnej pre bežného zákazníka.

V momente, keď klesne výrobná cena skladateľných zariadení uvidíme veľký prerod high-endu a cena stúpne k hodnote 1500 eur.

Ultra High-End 1500 až 3000 eur:

Hlavným ťahúňom cenových zmien je kategória Ultra High-End smartfónov. V nasledujúcich rokoch uvidíme, ako bude táto kategória narastať a uvidíme smartfóny, za ktoré budete musieť zaplatiť obrovské sumy.
Táto kategória bude nasledujúcich pár rokov pravdepodobne dominovaná 4 značkami: Apple, Samsung, Xiaomi a možno Google. Toto sú jediní výrobcovia, ktorí sú schopní financovať extrémne drahý výskum a vývoj, ktorý ide do týchto zariadení

Samsung:

Samsung nám už postupne načrtol svoju stratégiu. Z fold prvej generácie bolo testovacie zariadenie s mnohými chybami a vysokou cenou. Toto zariadenie bolo viac beta verziou, ako reálnym produktom a bolo určené hlavne pre geekov a zákazníkov ochotných zaplatiť za pokrokové zariadenie, ktoré nikto iný nemal.

Z Fold 2 bol vylepšený v každom smere, ale Samsung cenovku nechal na rovnakej úrovni. Za normálnych okolností by bola táto situácia neudržateľná. Veľké problémy s vysokou cenou mal už pri S20 a pri S21 musel cenu mierne znižovať. V oblasti skladateľných zariadení však prakticky neexistuje konkurencia.

Jediní výrobcovia, ktorý zatiaľ vydal konkurenčný smartfón sú Xiaomi a Huawei. Huawei je pre väčšinu ľudí bez služieb googlu nepoužiteľným zariadením. Xiaomi na druhej strane má smartfón s relatívne dobrými parametrami, ale slabý grafický čip a viaceré nedostatky oproti foldu od samsungu.

V praxi to znamená, že jediné, čo ostáva Samsungu robiť je každoročne vylepšovať dizajn a funkcionalitu svojho foldu a popritom do neho pchať najsilnejšie vnútornosti na trhu. Cenu pravdepodobne udrží na 1900 eurách a v budúcnosti nie je vylúčené, že nebude svoje zariadenia zdražovať.

Ostáva už len otázka. Aké drahé budú smartfóny v budúcnosti?

Zvyšujú sa ceny smartfónov?

Ceny smartfónov vo väčšine kategórií sa zvyšujú len veľmi postupne. Väčšinou však zvyšovanie ceny odzrkadľuje bežný ekonomický jav, infláciu. Smartfóny sú však použiteľnejšie a ponúkajú vyššiu hodnotu za peniaze ako v minulosti.

Jediné, čo sa zmenilo je, že vznikla kategória nových Ultra High-Endových zariadení, ktoré zatiaľ nemajú veľa fanúšikov. Cenovo sa však najdrahšie zariadenia budú postupne škrabať na hranicu 3000 eur.