Úvod Inteligentná infraštruktúra Barometrický smartfónový senzor Bosch určuje presnú výšku aj bez GPS

Barometrický smartfónový senzor Bosch určuje presnú výšku aj bez GPS

215
Bosch

Presné určenie výšky pomáha lokalizovať osoby napríklad vo vnútri budov, kde nie je k dispozícii GPS signál. Doplnenie doterajších horizontálnych informácií o vertikálnej polohe umožňuje záchranárom určiť výšku od zeme a tým aj poschodie používateľov smartfónov, ktorí aktivujú tiesňové volanie.To umožní nový senzor barometrického tlaku Bosch BMP390 pre smartfóny, prenosnú elektroniku a inteligentné slúchadlá

Barometrický tlakový senzor Bosch BMP390 ponúka bezprecedentnú presnosť pri určovaní výšky pomocou smartfónov, prenosnej elektroniky a inteligentných slúchadiel. Vďaka vylepšenému rozlíšeniu môže nový senzor merať zmeny výšky menšie než 10 centimetrov a je až o 50 percent presnejší ako jeho predchodca.

Bosch BMP390

Presné určenie výšky pomáha lokalizovať osoby napríklad vo vnútri budov, kde nie je k dispozícii GPS signál. Doplnenie doterajších horizontálnych informácií o vertikálnej polohe umožňuje záchranárom určiť výšku od zeme a tým aj poschodie používateľov smartfónov, ktorí aktivujú tiesňové volanie. Americký Federálny regulačný úrad (FCC) odhaľuje, že doplňujúce výškové údaje majú potenciál zachrániť až 10 000 životov ročne iba v Spojených štátoch.

Podľa nedávno zverejnenej správy FCC budú musieť mobilní operátori v USA spĺňať stále viac požiadavkov na presnosť určenia polohy, vrátane polohy volajúceho. Toto rozhodnutie stanoví od roku 2021 polohovú presnosť osi Z ± 3 metre k mobilnému telefónu pre 80 percent mobilných núdzových volaní z budov. Núdzové aplikácie, ako je rozšírený systém 911 (E911) v USA, by mohli byť zavedené taktiež aj v Európe alebo Ázii.

Bosch Sensortec spolu s firmou NextNav LLC, poskytovateľom 3D geolokačných služieb, spoločne vyvinuli riešenie pre dôsledné a presné meranie osi Z v budovách. Riešenie vďaka smartfónu kombinuje vysokú presnosť senzorov barometrického tlaku ako je napr. typ BMP390 od firmy Bosch Sensortec s aplikáciou osi Z MBS (Metropolitan Beacon System) od NextNav pre trojrozmernú lokalizáciu.

Bosch BMP390

Okrem núdzových aplikácií senzor umožňuje presnejšiu navigáciu v interiéri. Napríklad v spojení s inteligentným senzorom sledovania polohy BHI160BP optimálne dopĺňa lokalizačné technológie, ako je GPS (v tieňových prostrediach nefunguje až tak spoľahlivo). Novinka šetrí čas a eliminuje nepríjemné blúdenie, napríklad pri hľadaní automobilu v podzemnej garáži.

Dobrý aj pre fitness aplikácie

BMP390 takisto podporuje pokročilé GPS aplikácie pre vonkajšiu navigáciu a funkcie pre určovanie spaľovania kalórií. S pomocou vylepšeného merania barometrického tlaku môže senzor určiť, či používateľ chodí hore alebo dolu po svahu alebo po schodoch alebo napríklad zdvíha závažie počas kondičného tréningu. Senzor pomáha presnejšie určiť spaľovanie kalórií až od 15 percent. Fitness trackery ho taktiež môžu používať na presnejší výpočet toho, koľko používateľ skutočne kráčal, behal alebo najazdil na bicykli.

Bosch BMP390

BMP390 dosahuje typickú relatívnu presnosť až ± 0,03 hPa, čo ho odlišuje od existujúcej konkurencie. Typická absolútna presnosť je totiž ± 0,5 hPa. Vysoká presnosť je výsledkom významného zlepšenia teplotnej stability, driftového správania a šumu. Senzor ponúka vysokú teplotnú stabilitu v celom rozsahu prevádzkových teplôt a tlaku od 0 do 65 °C, prípadne 700 až 1100 hPA, s posunom priemerného teplotného koeficientu (TCO) len ± 0,6 Pa/K.

Čítajte viac: Proti pandémii koronavírusu: Bosch vyvíja rýchly test COVID-19

Typický šum 0,9 Pa je o 25 percent lepší než pri predchádzajúcom modeli BMP380. Senzor taktiež ponúka vysokú dlhodobú stabilitu a nízky krátkodobý a dlhodobý drift. BMP390 je možné ľahko integrovať do prenosných zariadení, pretože meria len 2,0 mm x 2,0 mm x 0,75 mm. Nízka spotreba energie 3,2 µA pri 1 Hz (typicky) umožňuje dlhú životnosť batérie.