Úvod História a výročia Príbeh končí – Bill Gates odchádza z Microsoftu, zameria sa na charitu

Príbeh končí – Bill Gates odchádza z Microsoftu, zameria sa na charitu

167
bill gates
Foto: OnInnovation.com

Bill Gates, zakladateľ Microsoftu a jeden z najbohatších ľudí sveta sa chce venovať už len filantropickým projektom

Spoluzakladateľ spoločnosti Microsoft a jeden z najbohatších ľudí na svete Bill Gates sa rozhodol odstúpiť z predstavenstva tejto americkej nadnárodnej spoločnosti, aby sa mohol viac venovať svojim filantropickým aktivitám. Informovala o tom agentúra v sobotu AFP s odvolaním sa na oznámenie spoločnosti.

Gates sa v priebehu uplynulých desiatich rokov postupne vzdával svojich manažérskych funkcií vo firme a začal sa venovať nadácii, ktorá je pomenovaná po ňom a jeho manželke Melinde. Momentálne už nebude ani členom správnej rady.

Microsoft definitívne opúšťa jeho zakladateľ.

Gates (64) patrí medzi najbohatších ľudí sveta. V roku 1975 spolu s Paulom Allenom založil spoločnosť Microsoft. Ako prezident a výkonný riaditeľ vedie firmu v súčasnosti Američan s indickými koreňmi Satya Nadella, ktorý vo funkcii vystriedal Steva Ballmera. V Microsofte Gates odstúpil ako predseda správnej rady v roku 2014 a Nadellovi sekundoval ako technologický poradca. V tejto úlohe bude Gates podľa Nadellu pokračovať. Gates zároveň skončí ako člen predstavenstva v Berkshire Hathaway, spoločnosti miliardára Warrena Buffeta.

Filantrop

Gates  sa charite venuje dlhodobo a podporil množstvo projektov. Spolu so ženou založil charitatívnu organizáciu Nadácia Billa a Melindy Gatesových. Nadácia rozdeľuje peniaze na univerzitné štipendiá pre zástupcov menšín, prevenciu AIDS, boj s chorobami, ktoré ohrozujú hlavne krajiny tretieho sveta a na ďalšie charitatívne účely. Nakoľko Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) sa viac zamerala na financovanie iných projektov, v súčasnej dobe financuje Gatesova nadácia 90% celého projektu boja proti detskej obrne. V júni 1999 darovali Gatesovci tejto nadácii 5 miliárd dolárov, čo je historicky absolútne najväčší jednorazový dar od žijúcej osoby.

Čítajte viac:

Microsoft potichu testuje integráciu Gmailu, Google Drive a kalendára Google priamo do Outlook.com

Gates daroval viac ako 100 miliónov dolárov na pomoc deťom postihnutým AIDS. 26. januára 2005 oznámila nadácia, že darovala ďalších 750 miliónov dolárov medzinárodnému Fondu pre vakcíny, ktorý bojuje s chorobami ako sú napríklad: čierny kašeľ, osýpky, detská obrna a žltá zimnica. V roku 2005 bol Gates spolu so svojou manželkou a spevákom Bonom (U2) vyhlásený časopisom Time za osobnosť roka.

Pentagon chce cloud za desať miliárd. Trump vraj protežoval Microsoft