Úvod Ostatné Prieskum: Internetbanking je u nás populárny, alternatívne platobné systémy oveľa menej

Prieskum: Internetbanking je u nás populárny, alternatívne platobné systémy oveľa menej

17
Online banking
Online banking je na Slovensku na vzostupe.

Internetbanking u nás využíva takmer 80 percent ľudí,  systémy ako PayPal, Google Pay, Apple Pay ani nie polovica z nich.

Slováci čoraz častejšie využívajú internetbanking či mobilné bankovanie. Aktuálne internetové bankovníctvo na Slovensku využíva až 78 % Slovákov. Pred nami skončila Česká republika, kde online bankovanie využíva 80 % obyvateľov. Pritom vo vekovej kategórii 15 až 74 rokov bolo ešte v roku 2007 iba 15 % Slovákov, ktorá internetové bankovníctvo využívali.

Služba Apple Pay sa na Slovensku rýchlo rozširuje.

Zo sledovaných krajín výrazne menej využívajú túto službu Maďari (49 %), Chorváti (45 %), Srbi (36 %) či Rumuni (33 %).

Vyplýva to z prieskumu, ktorý pre skupinu Erste zrealizovala spoločnosť IMAS International počas septembra 2019. Medziročne práve Slováci v online bankovaní narástli najviac zo sledovaných krajín, a to až o 13 %.

Štatistiky potvrdzujú, že online služby sú doménou mladších vekových kategórií. Najviac ich užívateľov je medzi študentmi, a to vo vekovej kategórii 15 až 29 rokov -až 92 percent. Druhou vekovou kategóriou, ktorá najviac využíva internetbanking, sú ľudia vo veku 30 až 49 rokov, a to až 84 %, najmenej 50-roční a starší (64 %).

Čítajte viac: Facebook Pay je nový spôsob, ako platiť cez Facebook , Instagram a WhatsUp

Na Slovensku k internetovému bankovníctvu viac inklinujú muži (82 %) v porovnaní so ženami (74 %). Platobné platformy ako PayPal, Apple Pay či Google Pay využíva na Slovensku 38 % ľudí, pred dvomi rokmi to bolo menej ako 25 percent oslovených