Úvod Ostatné Prieskum: Pozrite sa, čo sledovali vaše deti cez „koronavírusové prázdniny“

Prieskum: Pozrite sa, čo sledovali vaše deti cez „koronavírusové prázdniny“

160

Školský klub? Nie, deti sledovali skôr rozprávky a seriály. Osem z desiatich detí, ktoré sledujú online videá, trávi čas na YouTube, viac ako tretina sleduje Netflix, zistil výskum Samsungu.

Výrazný nárast záujmu o televízne vysielanie, streamovacie a ďalšie video služby zaznamenal u slovenských detí počas doby, čo sú uzavreté školy, výskum spoločnosti Samsung. Viac ako štvrtina detí trávi pri televíznej obrazovke dve až tri hodiny denne a takmer 28 % rovnaký čas venuje mobilným telefónom, tabletom, počítačom alebo herným konzolám. Z televízneho vysielania školáci dávajú prednosť pred špeciálnymi výukovými programami rozprávkam a animovaným seriálom.

Deti v televízore najčastejšie sledovali rozprávky a animované seriály na klasických televíznych programoch (67,2 %), prípadne školské vyučovanie ako Školský klub na druhom programe RTVS. Iným klasicky šíreným televíznym programom dalo prednosť 29 % školákov. Internetové video služby zaujali 29,3 % detí, filmy stiahnuté z internetu si na televízore prehrávala pätina z nich (20,1 %) a voľne dostupný videoobsah z internetu uprednostňoval podobný podiel školákov (19,1 %).

Nezáujem alebo obmedzené časové možnosti rodičov často viedli k tomu, že deti nadužívali možnosti sledovať televízor alebo používanie smart zariadení ako je mobil, tablet alebo herné konzoly. Osem z desiatich detí, ktoré na televízore alebo iných smart zariadeniach pravidelne sledujú rôzne online videotéky, počas doby, keď boli uzavreté školy, denne navštevovalo videoportál YouTube. Viac ako tretina z tých, čo mali prístup ku streamovacím službám (29,3 %), využívala platenú streamovaciu službu Netflix. Medzi obľúbené videoslužby slovenských školákov sa zaradili aj HBO GO (sledovalo ju 17,4 % respondentov) a Google Play (15,2 %)

Takmer 50 % rodičov deťom kvôli pracovným povinnostiam púšťa televízor. Viac ako štvrtina detí využíva televízor aj pre domácu výučbu a videohovor s učiteľmi.

Výskum uskutočnila spoločnosť Samsung Electronic Czech and Slovak prostredníctvom služby Instant Research výskumnej agentúry Ipsos v dňoch 23. až 25. apríla 2020 na vzorke 324 rodičov detí, ktorí chodia do základnej školy a žijú s nimi v spoločnej domácnosti.